Staň se hrdinou

Je normální být hrdinou? Ano!

Možná někdy snili o tom, že budou hrdiny ve své obci, svém městě, komunitě. Možná si přáli být již jako děti slavnými. Ale jistojistě si nikdy nemysleli, že na cestě k úspěchu budou muset pročíst spoustu zákonů, jednat s desítkami úředníků a politiků, podněcovat sousedy a sousedky k aktivitě. Nečekali posměch a odmítání, ať už ze strany spoluobčanů, nebo úřadů. Nepočítali s pasivitou a nízkou informovaností veřejnosti. Jistě se cítili často osamělí v prostoru mezi rezignovanou českou společností na jedné straně a těmi, co rozhodují na straně druhé.

O kom je řeč?

O lidech, kteří se rozhodli hájit svá základní lidská práva. Řeč je o novodobých hrdinech a hrdinkách, tedy takových lidech, které například můžeš nalézt v sekci 101 hrdinů.
Je jich málo - ale mohlo by jich být víc. Jsou v malých vesničkách i krajských městech. Jsou to ženy i muži. Někdy mají - ale často také nemají - podporu své rodiny, své komunity. Chodí do práce, starají se o rodinu, zahradu, o rodiče, domácí mazlíčky; volný čas netráví pasivním vstřebáváním televizních pořadů, dlouhými procházkami po nákupních centrech, tlacháním o počasí a slevách v hypermarketech.  Místo toho čtou úřední desky, rozesílají apelativní maily, sbírají dům od domu podpisy pod petice, dlouho do noci čtou úřední spisy a snaží se porozumět projektovým dokumentacím a posudkům na ně. Znají se osobně se zastupiteli a pečlivě se připravují na veřejná jednání.

Proč jsou za podivíny?

  • Protože chtějí ochránit své okolí před znečišťováním, před prachem a hlukem ze staveb a z dopravy?
  • Protože se zastávají menšin?
  • Protože jim záleží na zdraví jejich i jejich dětí?
  • Protože chtějí pracovat za spravedlivou mzdu, v dobrých pracovních podmínkách?
  • Protože chtějí po svém zastupiteli či zastupitelce, aby naplňoval/a to, co před volbami sliboval/a?


Ano. Jsou za podivíny, protože nepřijali všeobecnou rezignaci a věří, že mohou ovlivnit veřejné dění.


Ale právo žít  a pracovat ve zdravém a bezpečném prostředí má každý. Stejně tak právo na kvalitní zdravotní péči. Každý má právo vědět, o čem, jak a na základě čeho rozhoduje vaše radnice. Máš právo na spravedlivou mzdu, na odpočinek. Máš právo hájit nejen svou rodinu, majetek. I veřejný prostor - ulice, náměstí - jsou tvoje. Nemusí ti být jedno, jak se ostatní chovají k lidem s jinou barvou pleti, s jiným vyznáním. Nemusíš si nechat líbit bezohlednost investorů, liknavost úředníků či úřednic, zatajování informací těmi, které sis zvolil. Hájit svá práva je normální. Těch, co to umí a dělají je málo. Přidej se!

 

Co můžeš v tuto chvíli udělat?


Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS