Patroni

Tomáš Halík

Teolog a filozof

 

Srdečně vítám vznik projektu a rád přijímám patronát nad touto potřebnou iniciativou. Jsem přesvědčen, že projevy občanské zodpovědnosti a statečnosti, které jsou nezbytným předpokladem demokratické politické kultury, jsou i v naší době a v této společnosti častější, než si myslíme. Často je přehlížíme, protože představují provokativní a zavazující výzvu k následování, k podobnému chování.  Mnozí lidé raději evidují skandály a pokleslé projevy, které slouží jako alibi: "Vždyť se tak chovají všichni, proč právě já bych se měl odlišovat!" -  a mnohá média jim v touze po "špatných zprávách" ráda vycházejí vstříc a mají ovšem k dispozici spoustu materiálu a příkladů.

 

Tento projekt se vydal opačným směrem - chce nacházet a předkládat svědectví o tom, že je možné "jít proti proudu" a ukazovat svým jednáním, že zlo nemusí a nesmí mít poslední slovo. Jedna stará legenda říká, že svět stojí na určitém malém počtu spravedlivých. Nikdo je nezná a ani nikdo z nich neví, že náleží do tohoto počtu - avšak kdyby jeden z nich zradil správnou cestu, svět by přestal existovat. Smysl legendy je tento: Každý z nás  může být tím, kdo byl povolán jednat spravedlivě a na tom, zda se nezkazíme, závisí víc, než si myslíme.

 

Totalitní stát vyžadoval konformní poslušné občany bez odvahy řídit se vlastním svědomím; demokracie naopak stojí a padá s lidmi, kteří vědí, že svobodu nelze odloučit od zodpovědnosti. A být zodpovědný - za sebe, za druhé, za veřejný život - to předpokládá "hrdinství všedního dne". A nezapomeňme, že i dobro může být "nakažlivé".

 

 

Jan Sokol

Filozof

 

 

Občanskou svobodu sice garantuje ústava a další dokumenty, ale jen jako volný prostor, který musí občané sami vyplňovat vlastním jednáním. Jinak zaroste jako pěšina, po níž se nechodí. Aby se to nestalo, nemusí být člověk možná rovnou hrdina, ale kus odvahy i vynalézavosti je vždycky potřeba. Pokud ji v sobě nenajdeme, budeme se muset časem smířit s tím, že se naše svoboda bude různě zužovat, třeba i bez zlé vůle, ale protože by se ukázalo, že ji většinou nepotřebujeme. A toho bych se nerad dožil. Tím není řečeno, že každá spontánní občanská činnost je prospěšná, ale jen tolik, že občanská nečinnost je pro svobodnou společnost nebezpečná a škodlivá.  Proto vám přeji dobré nápady, odvahu i soudnost a hodně úspěchů.

 

 

Ludmila Rakušanová

Novinářka, spisovatelka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Vít Klusák

      Režisér, kameraman a producent

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaroslav Spurný

Novinář

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čokovoko

 

Hudební duo

 

Zuzana:

Projekt Hrdinou může být každý je sympatický hlavně proto, ze oceňuje občanskou angažovanost a odvahu a upozorňuje na to, že takzvané pravdoláskařství není pejorativní postoj. Vždy, když se dozvím o někom, kdo se nestará jen o sebe a svou nuklearní rodinu, ale i uzemí, které začíná za jeho humny, cítím se trochu provinile, že mým nejpalčivějším problémem je postupujicí celulitida a koupě nového iPodu. Doufám, že tento projekt zvýší socialní statut výjimečných a aktivních lidí a třeba nás obyčejné egoisty povzbudí alespoň k mírně namáhavým dobrým skutkům.

Adéla:

Projekt Hrdinou může být každý mě nadchl hlavně proto, že sama občas pociťuju při sledování událostí zoufalství a mračím se jak Nicolas Cage po rozchodu. Stejně jako většina jiných s tímto pocitem kromě klení nic nedělám. Vážím si lidí, kteří myslí na budoucnost nás všech za cenu svého času. Nominovaní tak můžou být nejen inspirací nám nespokojeným kverulantům, ale také nadějí, že i jednotlivec má možnost se o něco zasadit a něco změnit. Člověk nemusí být hrdina v klasickém slova smyslu. Stačí nečekat, až to změní někdo jiný a začít sám. Respekt Vám.


Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS