Nebyli béééčka, jsou to hrdinové

Hledání (ne)všedních hrdinů v Česku je u konce. Dva roky trvající projekt Ligy lidských práv „Hrdinou může být každý“ ocenil finálové příběhy lidí, kteří se nebáli postavit proti zvůli úřadů, korupci a útlaku.

Iniciativa, která mapovala českou občanskou společnost, poskytla odbornou podporu aktivistům a zlepšovala obraz občanské angažovanosti ve společnosti, vyvrcholila v sobotu 19. října od 20 hodin na Fakultě sociálních studií MU. Závěrečný večer projektu proběhl v rámci setkání protikorupčních a watchdogových aktivit „Projektovat a stavět“, která se konála od pátku 18. do neděle 20. října.

V rámci sobotního programu, který tvořil pomyslný zlatý hřeb aktivistického barcampu, se finalisté podělili o zkušenosti a postřehy ze svých občanských kampaní. Třemi výtězi se nakonec stali: nezkorumpovatelný úředník Ondřej Závodský, bojovnice proti ilegálním praktikám ČEZ Věra Ježková nebo manželé Ľubovi, kteří si za upozornění na týrání v dětském domově vysloužili žalobu pro pomluvu.

Mezi dalšími hosty vystoupil bojovník s prokrastinací Petr Ludwig, který se dlouhodobě věnuje fenoménu hrdinství z odborného hlediska, nebo protikorupční konzultant a jeden ze zakladatelů satiristického Žit Brno Svatopluk Bartík.

Za celou dobu trvání projektu se podařilo nasbírat celkem sto pět osobních zpovědí lidí, kteří se angažují v oblasti porušování lidských práv, ochrany přírody, boji proti korupci či necitlivým urbanistickým zásahům. Z této stopětky pak odborná porota vybrala desítku finálových aktivistů, které pak mohla veřejnost podpořit hlasováním v internetové anketě na webových stránkách projektu www.hrdinou.cz.

 

Bližší informace poskytne:

Martin Dutkiewič

PR manažer projektu

tel.: 734 158 280, e-mail: mdutkiewic@llp.cz

www.hrdinou.cz

7. 7. 2015 publikoval Martin Dutkiewič

 


Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS