Hledání ztraceného Jiřetína

Autorkou textu je Jana Strnadová. Na projektu se podílí jako jedna ze žurnalistek zpracovávající příběhy hrdinů.

 

Cestování za hrdiny občas přináší nemalé komplikace, zvlášť pokud vás to zavane do míst, která jste dosud nikdy nenavštívili. Na druhou stranu mě před cestou vždycky zachvátí pocit dětské natěšenosti, neboť putování do neznáma většinou znamená taky trochu dobrodružství. A musím říct, že při tvorbě rozhovoru v severozápadních Čechách si mé dobrodružné já skutečně přišlo na své :-)

 

Úsek cesty z Brna do Litvínova jsme s Ľubošem zvládli bez komplikací, volnou půlhodinku strávili ve stylové nádražní restauraci, a poté se vydali hledat zastávku, ze které nám pojede autobus do Horního Jiřetína. Na výběr jsme měli asi z deseti nástupišť a provoz tu nebyl nijak frekventovaný, přesto jsme usoudili, že bude jistější zeptat se místních. Vyhlédli jsme si tedy jednoho řidiče, který měl zrovna pauzu, a poprosili ho o radu. Mávnul rukou kamsi doprava a sdělil nám, že přijede nějaký malý bílý autobus. Ten už skutečně čekal opodál, takže jsme neměli důvod tomu dobrému muži nevěřit a šli jsme si poslušně stoupnout na zastávku, kterou nám ukázal. Po několika minutách se ale stále nic nedělo – dle mého vytištěného jízdního řádu už tu měl autobus dávno být. Zato jsem si všimla, že na jednu z dalších zastávek přijel autobus městské hromadné dopravy a nad čelním sklem mu bliká nápis „Horní Jiřetín“. Než jsme se ale stačili s Ľubošem rozmyslet, jestli to riskneme nebo počkáme na náš „jistý“ spoj, autobus zavřel dveře a rozjel se do neznáma. Naštěstí záhy přijel i „náš“ malý bílý autobus – spíše by se hodilo říct dodávka, protože kapacita tohoto vozidla byla sotva dvacet míst - koupili jsme si jízdenky do Horního Jiřetína k požární zbrojnici a vydali se vstříc dobrodružství.

 

Není Jiřetín jako Jiřetín

Po půl hodině jízdy jsem začala cítit mírné znepokojení, protože jsme stále nebyli na místě. Obavy ale odvála krásná příroda a slunce, které vykouklo zpod mraků, jakmile jsme vystoupali vysoko nad Litvínov. Usoudila jsem svou ženskou logikou, že určitě jedeme správným směrem na Horní Jiřetín, když cesta vede pořád do kopce. Autobus se postupně vyprázdnil, až jsme v něm zůstali s Ľubošem úplně sami. V tu chvíli už mi to přišlo celé opravdu podezřelé – zvlášť když nám na další zastávce pan řidič oznámil, že už jsme u té hasičské zbrojnice a můžeme vystupovat.

S naším hrdinou – panem Buřtem – jsme měli domluvenou schůzku u obecního úřadu, který se nacházel hned vedle zmiňované hasičské zbrojnice. Když jsme ale přišli blíž a přečetli si na budově místo nápisu „Horní Jiřetín“ nápis „Český Jiřetín“, vytušili jsme, že tady bude opravdu něco špatně. Autobusáci se na nás nejspíš domluvili – jinak si nedovedu vysvětlit, proč nás oba dva nezávisle na sobě poslali do úplně jiného Jiřetína, než kam jsme chtěli. Nezbývalo nám nic jiného, než počkat půl hodiny, až pojede autobus zase zpátky dolů.

 

Všechno špatné pro něco dobré

Z celé situace jsem byla nešťastná, naštvaná a hlavně mi bylo trapně kvůli našemu hrdinovi, který na nás už tou dobou čekal – bohužel v tom druhém Jiřetíně… Jen díky Ľubošovi, který se snažil na celou situaci dívat z té lepší stránky a nadšeně fotil krásy Českého Jiřetína, jsem si udržela poslední špetku životního optimismu – koneckonců nebýt tohoto neplánovaného výletu, asi bych nikdy neuvěřila, jak může být v Krušných Horách teď na podzim nádherně. Dole v Litvínově se totiž po celý den držela bezútěšná mlha a halila celé město do ponuré šedi.

Přestože nás čekají rozhovory se spoustou dalších hrdinů, pro mě je už teď pan Buřt tím největším, neboť měl s námi svatou trpělivost, počkal na nás další hodinu, než se nám podařilo z Českého Jiřetína dostat zpátky do města a pro jistotu si pro nás pak přijel autem rovnou na litvínovské nádraží. Asi abychom neskončili zase v nějakém jiném Jiřetíně :-)

 

 

obrázek k článku

obrázek k článku

obrázek k článku

obrázek k článku

obrázek k článku

obrázek k článku

 
30. 10. 2012 publikoval Martin Dutkiewič


Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS