David Zahumenský: Máte svého hrdinu?

Předseda Ligy lidských práv zveřejnil na svém blogu článek o projektu "Hrdinou může být každý", ve kterém se vyjadřuje ke stavu dnešní společnosti k příležitosti 17. listopadu. Originál článku i se zajímavou diskuzí pod ním, můžete vidět zde.

 

Žijí mezi námi i dnes lidé, kteří se zasazují za ostatní?

Třiadvacetkrát jsme zažili listopadové dny připomínající svobodu. Třiadvacetkrát jsme si mohli připomenout, že mnohé můžeme a že za svoje činy neseme odpovědnost. Připomněli jsme si ty, kdo položili životy nebo obětovali možnost večeřet každý den s rodinou za naše práva a lepší budoucnost. Připomněli jsme si hrdiny boje s nacismem a komunismem. Mohlo by se zdát, že dnes už není třeba bojovat. To je však mylná domněnka. Také dnes mezi námi žijí lidé, kteří se zasazují za ostatní, lidé, kteří nemyslí na sebe, ale na to, aby se všem žilo lépe. Novodobí hrdinové. Jejich úsilí je sice nepřivede do vězení, neznamená přímou hrozbu pro jejich blízké. Přesto tito lidé musí překonat hodně překážek. Stojí za to vědět, kdo jsou.

Za kvalitu života ve Šlapanicích

Michaela Trněná žije ve Šlapanicích. Když tam bez diskuse s občany vyrostla obrovská hala lakovny, začala se zajímat, co dalšího může ovlivnit život jí a spoluobčanům. Územní plán ji vyděsil – byla v něm šedou barvou zakreslená nová průmyslová zóna, dvakrát větší než Šlapanice. Paní Trněná ale nezůstala u zoufání si. Naopak – začala informovat a organizovat místní. Přesvědčila dva a půl tisíce obyvatel (z celkových sedmi tisíc). Založila občanské sdružení a zapojila se aktivně do dalšího rozhodování o svém domově. Město se ale postavilo proti svým občanům. Znemožnili jim dokonce publikovat odlišné informace v obecním zpravodaji. Michaela Trněná se rozhodla kandidovat do zastupitelstva a byla úspěšná. Šlapanická průmyslová zóna namísto zemědělské půdy je však stále ve hře.

Téměř stejných příběhů se v naší republice udály desítky, stovky. Někdy se lidé jako paní Trněná setkávají s nepochopením, ačkoli pouze žádají, aby zvolení zastupitelé jednali v zájmu občanů nebo aby úřady braly ohled na jejich zdraví. Jiní musí projevit dostatek odvahy i v zaměstnání, protože chtějí dobré pracovní podmínky nebo dokonce takovou samozřejmost (jak by se zdálo) jako je spravedlivá mzda. Nebo chtějí dobrou zdravotní péči, žádají vědět vše podstatné, co může ovlivnit zdraví jim nebo dětem. Někteří se dokonce nechtějí brát za svá práva, chtějí zlepšit situaci druhých, i když sami se mají dobře.

Ulice bez hazardu

Podobně to cítila také Jana Schlegelová, která se dlouhodobě snaží snížit počet heren v Liberci a rodných Vratislavicích. Zatím se jí podařilo snížit počet heren o několik desítek a rozhodně je ještě co napravovat. Přesto může být na svůj úspěch hrdá. Jana se spojila s opozičními zastupiteli, vysvětlila, co je možné podniknout, založila webové stránky, zmapovala nelegální herny a organizuje místní. Dohlíží na činnost města a pomáhá zajišťovat větší transparentnost. Vše, co by mělo dělat samo město. Namísto toho Jana s úředníky bojuje o zápisy z jednání, o prostor v městském tisku. Vytvořila proto druhý web Naše Vratislavice, na kterém dává prostor všem názorům a zveřejňuje důležité informace z obecního zastupitelstva.

Znáte také hrdinu?

Mnozí z těchto lidí ale nedokážou svá práva prosadit hladce. Musí věnovat desítky hodin ze svého volného času pročítání úředních desek, odborných podkladů, musí chodit na úřady, pravidelně sledovat zasedání zastupitelů, musí se bránit před soudy. Musí nastudovat texty zákonů, musí čelit osobním urážkám.

Znáte také někoho, kdo se aktivně postavil korupci, řešil porušení lidských práv, vystoupil proti zvůli úřadů, bránil sebe nebo druhé před bezprávím nebo nespravedlnosti? Pak znáte novodobé hrdiny. Do konce listopadu můžete poděkovat těmto lidem za jejich snahu. Máte možnost udělat z nich hrdinu a sdělit ostatním, že má cenu jen nesedět před televizí a nenadávat.

Liga lidských práv přijímá nominace na hrdiny do 31. prosince 2012. Nominuj na www.hrdinou.cz.

29. 11. 2012 publikoval Martin Dutkiewič

 


Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS