Zdeněk Vacek: Chráním pitnou vodu

Zdeněk Vacek

„Já vodu chráním, chci ji chránit a budu ji chránit, dělám to takto celý život. Proč bych na konci profesní dráhy začal dělat něco špatně nebo proti svému přesvědčení?“

Text: Michal Šindelář
Fotografie: Michal Šindelář
Publikováno 12. 12. 2012

Zprvu si hydrogeolog Zdeněk Vacek dělal svoji práci jako každý jiný. Dnes se ho snaží Zlínský kraj umlčet i žalobou, protože odborné posudky Zdeňka Vacka ukazující rizika průmyslové zóny vystavěné na zdroji pitné vody ohrožují politické cíle krajských politiků.

Strategická průmyslová zóna Holešov je svatá relikvie uctívaná především politiky Zlínského kraje, kteří by položili všechny veřejné zdroje za to, aby jejich průmyslová zóna existovala. Kdysi stát prodal dnešní pozemky průmyslové zóny za 21 milionů korun, aby je zanedlouho Zlínský kraj vykoupil zpět za 280 milionů korun. K tomu ještě za dalších 325 milionů přikoupil ztrátovou firmičku, která nyní s jiným názvem SPZ spravuje. Nejdůležitější však je postavit zónu přímo na zdroji pitné vody pro 28 tisíc místních lidí, tím se svatost průmyslové zóny staví nad všechny nízké lidské potřeby. Co když je ale víra místních lidí jiná a zarputile trvají na ochraně své pitné vody? A co na to kraj a stát, který už do svaté relikvie nalil 1 600 milionů korun?

Posudek jako každý jiný

Zdeňka Vacka černá díra průmyslové zóny vtáhla do svého víru téměř sama. Krátce před Vánoci v roce 2010 jej městský úřad Holešova požádal o vypracování posudku na možnou přítomnost látek z gumárny Mitas v průmyslové zóně. „Eventuální znečištění by došlo až do vodárenských studní. Gumárna operuje s takovým množstvím a druhy látek, které tam z hlediska zákona nemají co dělat,“ shrnuje výsledek posudku Zdeněk, který je již čtyřicet let uznávaným odborníkem v oboru hydrogeologie.

Místo, na kterém se holešovská průmyslová zóna nachází, je zároveň unikátním zdrojem pitné vody. Představuje jímací území, do kterého stéká z blízkých Hostýnských vrchů voda. „Jiný zdroj podobné kapacity v širém okolí není. Navíc to tady není ohrožené žádnou povodní nebo přírodní katastrofou. Vodu z tohoto zdroje každodenně využívá 28 tisíc lidí ze dvou měst a okolních obcí,“ popisuje významnost a nenahraditelnost vodního zdroje Zdeněk. „Je to o životě a smrti tohoto jímacího území.“

Neviditelná hrozba

Nezávisle na posudku Zdeňka Vacka vzbudil záměr vpustit na zdroj pitné vody gumárnu nevoli u místních lidí. Pod petici žádající nepřesouvání gumárny z blízkých Otrokovic do průmyslové zóny a ochranu zdroje pitné vody se podepsalo 2 177 lidí, Zlínský kraj ale na její doručení nijak nereagoval. Potom, co městský úřad po několika měsících zveřejnil posudek Zdeňka Vacka, jej občanská sdružení organizující petici oslovila ke spolupráci.

„Z rámcové evropské směrnice pro vodu jasně vyplývá, jak je podzemní voda zranitelná,“ říká Zdeněk o evropském trendu si vody vážit. „Nemá žádné samočistící mechanismy a jakmile je jednou znečištěná, je velmi obtížné to napravit,“ shrnuje obsah směrnice Zdeněk. Právě gumárny ale produkují takové škodlivé látky, které jsou těžší než vzduch, zákonitě klesají k zemi, a dostaly by se tak i do podzemní vody. „Je to zákonitá a v Holešově  vyzkoušená věc,“ dodává Zdeněk.

Zašlapat, umlčet!

„Kdo svým počínáním poškozuje druhého, musí za své jednání nést plnou odpovědnost,“ hlásá krajský politik Libor Lukáš, který je jedním z lidí, co se stůj co stůj snaží ospravedlnit svatou (a prázdnou) průmyslovou zónu. Krajští politici ovládající Zlínský kraj zažalovali Zdeňka Vacka za vypracování posudku, který podle nich znemožnil investici gumárny na zdroji pitné vody. Nyní je Zdeněk Vacek žalován za ušlý zisk.

„Viní mne z toho, že jsem svým posudkem způsobil vzbouření lidí a že je můj posudek špatný. A chtějí po mně paušální platby za ušlý zisk za neuskutečněný prodej,“ shrnuje obsah žaloby Zdeněk. „Kraj utratil 400 tisíc korun za oponentské posudky, aby vymohli škodu 80 tisíc. Je to jednoznačně úmysl mě umlčet. A když umlčí mě, tak umlčí i ostatní,“ vysvětluje Zdeněk, proč je žaloba mířena právě na něj jako odborníka. „Kdyby ta žaloba zvítězila, byl by to konec psaní objektivních posudků v České republice a konec akademických svobod,“ dodává Zdeňkova žena.

Osamocený kraj

„Valná hromada České asociace hydrogeologů neshledala odborné ani etické pochybení Ing. Zdeňka Vacka a plně se staví za jeho odbornou způsobilost v oboru hydrogeologie,“ zní vyjádření Zdeňkovy profesní organizace, u které jej Zlínský kraj kvůli posudku napadal. „Na ulici se setkávám s tím, že mi lidé vyjadřují podporu. Je to jejich pitná voda, a tak mi drží palce,“ říká Zdeněk.

„Krajský úřad, který má dbát na zákonnost, má nás občany chránit, paradoxně vystupuje proti nám. Tady ten evidentní nesmysl kraj ochraňuje, prosazuje a vráží do něj peníze,“ hodnotí Zdeněk počínání kraje. „Já čtyřicet let hledám vodu, navrhuji ochranná pásma, chráním vodu. Dělám to celý život. Proč bych na konci profesní dráhy začal dělat něco špatně nebo proti svému přesvědčení?“ ptá se Zdeněk.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS