Vladimíra Nová: Zbytečná silnice

Vladimíra Nová

"Zaměstnanci mi většinou vyslovovali tichou podporu, ale sami se báli při hrozbě ztráty zaměstnání bojovat."

Text: Adéla Pavlunová
Fotografie: Laura Kovanska
Publikováno 15. 2. 2013

Fakt, že se na plzeňské radnici za posledních dvanáct let několikrát změnilo zastupitelstvo, nic nemění na tom, že smýšlejí pořád stejně. Jsou to totiž vesměs stále stejní lidé, kteří si jen vyměňují židle. Jak jinak si vysvětlit jejich urputnou snahu postavit silnici, která vyústí u porodnice, razantně zhorší životní prostředí a vzduch, zdevastuje unikátní čtvrť a hlavně - je zbytečná?

Primátoři přicházeli, slibovali, odcházeli, střídali se... Silnice druhé třídy ale pořád zůstávala v plánu. Skupinka obyvatel plzeňské čtvrti Roudná, přes kterou má vést, se proto rozhodla, že se pokusí městu jeho plán překazit. Cesta má totiž vést paralelně s čtyřproudovkou, která bude součástí plzeňského obchvatu. Důležitou úlohu ve skupině vzbouřených obyvatel plní Vladimíra Nová.

Je to zákopová válka

"Nevíme, proč to za každou cenu prosazují, když je nad slunce jasné, že brzy bude okruh kolem celého města. Ve vlastních dokumentech město přiznává, že to čtvrť poškodí, zvýší se počet lidí nemocných rakovinou a v neposlední řadě to vyústí u nové porodnice a onkologie," kroutí hlavou Nová.

Skutečné důvody hledají tamní obyvatelé těžce. Dost pravděpodobně jsou ale podle Nové korupční a populistické. Město bude totiž o přidělení zakázky rozhodovat zcela samo. Kromě toho si chtějí radní udělat oko před občany. "Občas jsou k nám zastupitelé dost upřímní. Řekli nám, že v Roudné je dva a půl tisíc lidí, kdežto na sídlišti, kam má silnice vést, je padesát tisíc potenciálních voličů," tlumočí smutně Nová.

Na své straně má žena skoro celou Roudnou, aktivně s ní ale bojuje jen asi deset lidí. "Za ta léta se to dost promíchalo, lidé odpadávají, jiní přicházejí, ale ten zdravý střed už se ustálil. Dokonce se z nás stali přátelé," usmívá se Nová. Residenti vyčkávají, s čím přijde radnice, v zápětí odvracejí úder a tak pořád dokola.

Nákupní centrum, zákulisní praktiky v knihovně

Kromě toho, že se zaměstnankyně Studijní vědecké knihovny Vladimíra Nová snaží zajistit svým dětem zdravé prostředí, bojuje také za krásu města jako celku. Stála například ve středu aktérů, kterým se podařilo vyvolat referendum o stavbě obřího obchodního komplexu a byli úspěšní. Petiční výbor, jehož byla členkou, nasbíral takřka dvacet tisíc podpisů plzeňských obyvatel a referendum nesouhlas s dalším obchodním komplexem zpečetilo.

Knihovnické nákupčí ale není lhostejné ani prostředí na svém pracovišti. Po změně vedení zřizovatele knihovny totiž začaly vycházet na povrch podivné praktiky, kterým nechtěla mlčky přihlížet. Za tehdejší ředitelkou zašla Nová s kolegyní situaci probrat. Dohnal je k tomu spor vedoucího pro údržbu s jednou z uklízeček, kde došlo až k osobnímu napadení s těžkými následky.

Přes počáteční dušování ředitelky dostalo výpověď pět řadových zaměstnanců a vedení si jelo dál svou. Buřiči v čele s Novou psali hejtmanovi, primátorovi, řediteli krajského úřadu a nic. Až když se za Novou postavili zaměstnanci knihovny, kteří jsou dnes již v důchodu, a o případ se začala zajímat média, věci se daly do pochodu. Krajská kontrolní komise, která se vydala do dusného personálního prostředí knihovny, nezjistila jen morální vykolejení, ale i velké ekonomické škody.

"Zaměstnanci mi většinou vyslovovali tichou podporu, ale sami se báli při hrozbě ztráty zaměstnání bojovat," vrací se ve vzpomínkách nákupčí. Kontrolní komise tehdejší ředitelku odvolala a odejeti byli i její lidé z vedení, kterým  vymyslela do té doby neexistující místa. "Oni ani nevěděli, co je náplní jejich práce nebo koho mají pod sebou," nevěřícně se směje dnes v knihovně již znovu spokojená Vladimíra Nová.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS