Věra Ježková: Hospodaření po ČEZku

Věra Ježková

„Kdyby byl v Dolech Nástup Tušimice dostatek zásob uhlí pro záměr ČEZ, obnova zmíněných bloků by mi nevadila.“

Text: Barbora Čapková
Fotografie: Radomír Maceček
Publikováno 15. 2. 2013

Věra Ježková se již několik let nebojí otevřeně upozorňovat na nekalé praktiky v akciové společnosti ČEZ: na předávání nepravdivých informací o zásobách hnědého uhlí a na případy jeho nelegální těžby. Tyto skutečnosti mohou vyústit ve zmaření investic do obnovy elektrárenských bloků. Přestože má v rukou orazítkované dokumenty, které její sdělení potvrzují, je stále ignorována.

Zjistila nesrovnalosti a dostala vyhazov

Poprvé se s nesrovnalostmi setkala, když se v rámci své diplomové práce začala detailněji zabývat geologickými podklady v Severočeských dolech, ve kterých v té době pracovala. Zjistila nesrovnalosti ve výpočtech zásob uhlí a domnívala se, že jde o omyl. „Šla jsem na to upozornit technického ředitele, ale ten na mne začal hulákat, co se prý do toho pletu,“ vypráví svůj zážitek. Stala se společnosti nepohodlnou a byla propuštěna z „organizačních důvodů“.

Lukrativní pracovní nabídkou se uplatit nenechala

V roce 1999 nastoupila na Státní fond životního prostředí. Přesto se z pozice akcionářky Severočeských dolů této problematice věnovala dál. Když společnost ČEZ koupila od státu většinový balík akcií těchto dolů, byla jako akcionářka „znárodněna“. „I když akcionáři proti tomu protestovali, všem nám za akcie poslali peníze, čímž se všem znemožnilo podávat připomínky na valných hromadách,“ vypráví.

Ježkovou to však neodradilo a koupila si jednu akcii společnosti ČEZ, aby mohla na její valné hromadě předkládat svoje závažná upozornění a žádat management o vysvětlení. V té době jí byla nabídnuta generálním ředitelem Severočeských dolů lukrativní pozice poradce, ale pouze s podmínkou, že o problematice nelegální těžby uhlí na Dolech Nástup Tušimice a o jeho nižších zásobách uhlí hovořit nebude. Na takovou podmínku však nepřistoupila.

Ignorace může zapříčinit zmaření investice za 25 miliard

Nelegální těžba uhlí a nadhodnocování jeho zásob má za následek jeho chybějící zásoby pro záměr společnosti ČEZ.  Ta chce realizovat obnovu tří bloků v elektrárně Prunéřov II za 25 miliard. „Podle ČEZu mají mít zmíněné bloky ekonomickou návratnost za pětadvacet až třicet let jejich provozu. V přilehlých Dolech Nástup Tušimice by tedy musely být zásoby uhlí do období 2039 až 2044. Ovšem díky nelegální těžbě budou vyčerpány o deset až patnáct let dříve,“ vysvětluje.

Tuto skutečnost vysvětluje manažerům společnosti na valných hromadách už pět let. ČEZ však na její varování nereaguje. Management společnosti stále zveřejňuje, že uhlí dojde až v roce 2040. „Chce se podle mě vyhnout odpovědnosti za to, že by musel řešit nedostatek uhlí nákupem z jiné soukromé společnosti, což by s velkou pravděpodobností zapříčinilo potřebu prolomit limity těžby uhlí v Mostě a vyhnání mnoha obyvatel z jejich domovů. To vše by pak vyvolalo vyšší náklady, a tudíž i zvýšení cen energie a tepla,“ vysvětluje Ježková.

Byla oceněna za odvahu proti korupci

Záměr projektu na modernizaci Prunéřova II běží dál. Aktéři kauzy varování stále ignorují, přestože již policie problematiku vyšetřuje. „Kdyby byl v Dolech Nástup Tušimice dostatek zásob uhlí pro záměr ČEZ, obnova zmíněných bloků by mi nevadila,“ sdělila na závěr Věra Ježková, která byla za své dlouhodobé upozorňování na nehospodárné počínání ČEZu odměněna cenou za odvahu Nadačním fondem proto korupci.

Problematika „Kauza ČEZ“ je veřejnosti k dispozici zde.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS