T. Feřtek a Z. Slejška: Debatujme o vzdělávání

T. Feřtek a Z. Slejška

„To, co považujeme za úspěch, je to, že jsme odbornou veřejnost přesvědčili - byť ne kompletně -, že to, co děláme, je užitečné. Stali jsme se součástí debaty.“

Text: Jana Strnadová
Fotografie: Ľuboš Šanoba
Publikováno 18. 2. 2013

„To základní, o co nám jde, je popularizovat vzdělávání jako téma,“ vysvětluje Zdeněk Slejška – člověk, který stál u zrodu obecně prospěšné společnosti EDUin. Spolu se svým kolegou Tomášem Feřtekem se snaží rozproudit v Čechách debatu o vzdělávání a srozumitelnou formou zpřístupnit široké veřejnosti informace o dění a trendech v této oblasti.

Chyběl tu někdo, kdo by udržoval téma vzdělávání na veřejnosti

Zdeněk Slejška dříve pracoval spolu se svou ženou Lucií ve Výzkumném ústavu pedagogickém. Poté, co toto pracoviště opustili, začali se zaobírat myšlenkou, jak by se mohli na poli vzdělávání realizovat jiným způsobem. Tomáš Feřtek je původní profesí novinář. Několik let zastával pozici reportéra a později šéfreportéra týdeníku Reflex, přičemž se specializovaně věnoval vzdělávání a životnímu prostředí.

„Napadlo mě, že tady chybí někdo, kdo by udržoval téma vzdělávání na veřejné scéně,“ vzpomíná Tomáš. Manžele Slejškovy tato myšlenka zaujala. Od nápadu k činu nebylo daleko. Na jaře roku 2010 spolu tato trojice založila obecně prospěšnou společnost a Tomáš se stal tiskovým mluvčím EDUinu.

Popularizovat vzdělávání jako téma

 „Zpočátku jsme se zaměřovali hlavně na to, abychom přesvědčili média a odbornou veřejnost, že máme co sdělit. Snažili jsme se vyhledávat témata, která by mohla být mediálně zajímavá. Měli jsme docela štěstí v tom, že se nám podařilo zaplnit výraznou mezeru na trhu,“ míní Tomáš Feřtek. Dosud totiž v České republice takovýto nezávislý zdroj názorů v oblasti vzdělávání skutečně chyběl. I díky tomu se EDUin velmi brzy dostal do povědomí veřejnosti.

Přízeň rodičů a studentů si EDUin vydobyl především díky debatě související s prvním ročníkem státních maturit. „Byli jsme jedním z mála subjektů, který byl schopen jim poradit – jak se mají odvolat, na co mají právo, jak zjistit, zda testy byly či nebyly v pořádku a podobně,“ popisuje Tomáš a dodává: „Myslím, že hodně lidí si EDUinu všimlo až v tu chvíli, protože se jich to téma najednou přímo dotýkalo.“

Rodiče vítáni

Za tři roky své existence se EDUinu podařilo zrealizovat hned několik zajímavých projektů. Na podzim 2011 byl spuštěn projekt „Rodiče vítáni“, se kterým se pokusili oslovit rodičovskou veřejnost. „Program jsme nastavili tak, aby usnadňoval komunikaci mezi konkrétním rodičem a konkrétní školou,“ vysvětluje Tomáš Feřtek. „Na to pak navázal projekt „Extratřída“, díky němuž se žáci druhého stupně učí přemýšlet, co je v jejich okolí zapotřebí zlepšit a jak toho dosáhnout,“ doplňuje Zdeněk Slejška.

Aktuálně se EDUin věnuje také kampani „Česko mluví o vzdělávání“, která má vést k debatě o cílech vzdělávání a větší stabilitě vzdělávací politiky. Pozitivně přijímanou aktivitou EDUinu je rovněž vydávání elektronického týdeníku „bEDUin“, který shrnuje aktuality v oblasti školství a vzdělávání za uplynulý týden.

Úspěchy i kritika

Po třech letech působení se již dají sčítat i úspěchy. Jak je hodnotí oba pánové? „Máme pocit, že téma vzdělávání má v médiích po těch dvou, třech letech daleko větší váhu. To nám připadá nesporné. Samozřejmě je otázka, kdo to způsobil,“ směje se Tomáš Feřtek. „To, co považujeme za úspěch, je to, že jsme odbornou veřejnost přesvědčili - byť ne kompletně -, že to, co děláme, je užitečné. Stali jsme se součástí debaty,“ přiznává.

Ačkoliv jsou ohlasy na činnost EDUinu v zásadě pozitivní, ozývá se i několik kritiků. Pro řadu lidí je nepochopitelné, že pánové pracují z přesvědčení a za projektem se neskrývá žádné těleso, které by všechny aktivity financovalo. Typická česká povaha snadno podlehne dojmu, že za tím vším musí být něco nepřiznaného. „Kritici nás roznáší na kopytech a to je známka toho, že máme vliv,“ uzavírá Zdeněk Slejška se smíchem.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS