Saša Uhlová: Vypravěčka společnosti

Saša Uhlová

„Nemyslím si, že mi to bere energii, jinak by mne ten život nebavil, kdybych se nezajímala o své okolí.“

Text: Michal Šindelář
Fotografie: Michal Šindelář
Publikováno 18. 12. 2012

Matka čtyř dětí, reportérka, vypravěčka životních příběhů lidí, kteří se dostali na kraj společnosti. Saša Uhlová nabízí veřejnosti reportáže o lidech, kteří žijí mezi námi, ale jsou pro nás skoro neviditelní. Zároveň svým čtenářům umožňuje prokouknout skrze příkrov společnosti, která lidi mnohdy na svůj okraj dostává.

Sašu Uhlovou není snadné někam zařadit. Nejvíce je snad reportérkou na volné noze a její pozornost směřuje k lidem na okraji společnosti, mezi kterými se cítí doma. „Jako středoškolačka jsem se zastavila u bezdomovců a strávila s nimi odpoledne. Oni se pak divili, že jdu domů,“ vzpomíná Saša, jak snadno ji bezdomovci mezi sebe přijali. Nemusí se ale jednat pouze o lidi bez domova.

Přestáváme v sobě vidět lidské bytosti

„Bezdomovci, prostitutky, drogově závislí a dneska svým způsobem důchodci. Děti a staří lidé - s tím mám největší problém, když jsou v nějakých nesnázích,“ mluví Saša o lidech, se kterými se setkává. Vyslechnutím jejich příběhů se snaží porozumět mechanismům, které je dostávají na okraj společnosti a následně je tam udržují.

Právě lidské příběhy jsou pro Sašu klíčem k výpovědi o společnosti. „Za každým člověkem je jeho historie, dětství, lásky, obavy. A toto všechno jakoby se ztrácelo,“ popisuje Saša, co vnímá jako největší problém. „Když je někdo socka, je na tom špatně anebo je prostě nějaký jiný, pro ostatní ztrácí lidskost, ostatní v něm přestávají vidět člověka,“ přemýšlí Saša nad příčinou lhostejnosti vůči lidem, kteří se ocitli mimo hlavní proud správného života.

Český rasismus?

„Vyčítám novinářům, že vytahují to rasistické téma, skoro jako by je to bavilo,“ vyjadřuje se Saša na adresu typického českého reportéra informujícího například o nepokojích na Šluknovsku v roce 2011. „Přitom ty lidi trápí strašně moc věcí, sami jsou nezaměstnaní, je tam velká korupce na lokální úrovni, ruší tam školy, spoje,“ líčí potíže místních. „Večer to pak v televizi vypadá, že ti lidi jsou rasisti a cikáni jsou hrozní. To je vlastně hrozně sprosté,“ vysvětluje Saša.

Často ohlašovaný rasismus českého lidu je podle Saši zástupným problémem pro celou řadu životních těžkostí, se kterými se lidé potýkají. „Paní se bojí důchodu, že skončí třeba na ulici, že bude mít opravdu hlad. A do toho jsou tam ještě ti cikáni, na které ona nadává. Ale po chvíli sama řekla, že ti Romové, kteří tu na ulici bydlí, jsou vlastně ti slušní, ty ona má ráda,“ vzpomíná Saša na jedno z mnoha setkání s lidmi na Šluknovsku, které odhalilo, že skutečnost je barvitější, než se z hlavních zpráv člověk dozví.

Prosazuje palčivá témata

Saša sama píše texty, které vysílá do mediálního prostoru. „Novináři si to pak přečtou a řeknou si, že je to dobrá reportáž, a třeba se o to i začnou zajímat,“ říká. Jejím cílem je to, aby se věc stala tématem a následně se začalo něco dít. „Při povedenějších textech mám i hodně reakcí od lidí. Třeba napíšou, že je text někam posunul a něco si uvědomili,“ hodnotí Saša malé úspěchy. „To je pro mě, upřímně, pochvala.“

Když se člověk začne zajímat o dění kolem sebe, ne vždy to všichni ocení. „Angažovanost se považuje za něco trochu divného, směšného nebo nebezpečného, to je různé. Ale v zásadě se jen lidé aktivně perou za svá práva nebo práva lidí okolo sebe,“ komentuje Saša český zvyk příliš nevystrkovat hlavu. I když se stará o své čtyři děti, najde si čas vyrazit ven, například do ústeckých Předlic, kde lidem padají domy na hlavu. „Nemyslím si, že mi to bere energii, jinak by mne ten život nebavil, kdybych se nezajímala o své okolí.“

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS