Šárka Jirsáková: Pro Ivanu K.

Šárka Jirsáková

Příběhů, kterých je momentálně více než 350 a další neustále přibývají, podle Šárky pomáhají udržet kontinuity Ivaniny práce po dobu, kdy ona sama pracovat nemůže. Web denně navštíví stovky lidí, které příběhy čtou, ale hlavně se jimi sami nechávají inspirovat.

Text: David Kopecký
Fotografie: Zdeněk Lipenský
Publikováno 1. 2. 2013

Šárka Jirsáková již rok denně uveřejňuje jeden příběh, který pomáhá porodní asistentce Ivaně Königsmarkové v  situaci, kdy má zakázáno vykonávat své povolání.

Šárka Jirsáková se poprvé setkala s Ivanou Königsmarkovou, kterou označuje za naši nejlepší terénní porodní asistentku, po svém prvním porodu. Měla v té době problémy s kojením a její původní asistentka tehdy nemohla dorazit. „Říkala jsem si, že Ivana toho má na práci spoustu, tak přeci za mnou nepřijde kvůli nějakému kojení,“ popisuje své prvotní pochybnosti Šárka. Paní Königsmarková ale nakonec nejenže dorazila, ale především se díky ní podařilo komplikaci vyřešit.

Nestandardní proces

Když o několik let později Šárka chtěla, aby jí paní Königsmarková pomohla s plánovaným domácím porodem, nebylo to už možné. Ivaně Königsmarkové totiž byla mezitím soudně pozastavena činnost z důvodu údajného pochybení při asistenci u domácího porodu, při němž došlo ke komplikacím a následnému úmrtí dítěte. Celý případ se ovšem nesl ve velmi nestandardním duchu.

„Žalobu jednak nepodali rodiče, ale ministerstvo a nemocnice. Posuzovatelé toho případu byli lidé bez jakýchkoliv zkušeností s tímto typem porodů. Veškeré materiály obhajoby byly odmítnuty, včetně svědectví v Ivanin prospěch,“ vysvětluje Šárka své pochybnosti o spravedlivém průběhu přelíčení a dodává: „Když se nějaké takové možné pochybení odehraje v porodnici, je celá věc posuzována úplně jinak. Nikdy jsem neslyšela, že by v takovém případě došlo k zákazu činnosti nebo snad finanční sankci.“

Inspirace Maďarskem

Šárka se rozhodla, že v tom Ivanu sama nenechá. Od prosince minulého roku začala na svém webu uveřejňovat osobní příběhy lidí, kterým Ivana za svou dlouholetou praxi nějak zasáhla do života. „Zpočátku se jednalo jen o porodní příběhy, hlavně z porodů doma, v poslední době ale chodí příběhy všeho druhu, protože Ivana vedla předporodní kurzy, poradnu, prostě dokázala lidi ovlivnit, klidně jen obyčejnou návštěvou či radou jako tomu bylo u mě,“ popisuje Šárka, jak se vyvíjela její činnost, inspirovaná podobným případem maďarské asistentky Ágnes Geréb, která byla za svou pomoc rodičkám obviněna z šarlatánství.

Příběhů, kterých je momentálně více než 350 a další neustále přibývají, podle Šárky pomáhají udržet kontinuity Ivaniny práce po dobu, kdy ona sama pracovat nemůže. Web denně navštíví stovky lidí, které příběhy čtou, ale hlavně se jimi sami nechávají inspirovat. „Čtenáři často zjistí, že problém, kteří třeba i oni sami mají, se dá řešit jinak, alternativně. Otevírá to lidem oči,“ popisuje Šárka s úsměvem.

Za každý den jeden

Za každý den, kdy platí pětiletý zákaz Ivaniny činnosti, chce Šárka uveřejnit jeden příběh, celkem tedy 1 600 osudů, které Ivana Königsmarková nějakým způsobem ovlivnila. Podle Šárky je smysl celé iniciativy i v tom, že může pomoci Ivaně sehnat finanční podporu. Díky zákazu činnosti totiž není schopná si ani nijak vydělat na monstrózní pokutu, která jí byla uložena. „Nemoci vykonávat svou práci, kterou má člověk rád a baví ho, to musí být něco hrozného,“ svěřuje se Šárka s nadějí, že oněch šestnáct stovek příběhů nakonec ani nebude potřeba.

Příběh Ivany Königsmarkové si můžete přečíst zde.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS