Renata Chmelová: Trojmezí pro lidi

Renata Chmelová

„I když s politiky jednáte na odborné bázi a předložíte zásadní argumenty, přesto je ta moc silnější a oni si mohou prosadit, co chtějí.“

Text: David Kopecký
Fotografie: Zdeněk Lipenský
Publikováno 10. 10. 2012

„I když s politiky jednáte na odborné bázi a předložíte zásadní argumenty, přesto je ta moc silnější a oni si mohou prosadit, co chtějí,“ říká Renata Chmelová, která již tři roky bojuje proti developerům a pražským zastupitelům. Situace se ale obrací, nyní sedí s finančníky u kulatého stolu a její občanské hnutí výrazně ovlivnilo podobu předvolební kampaně.

V pražských Záběhlicích, mezi trojicí velkých sídlišť, se rozkládá krajina, kterou byste v Praze asi normálně nečekali: nezoraná pole, vysoká bujná vegetace, nedaleký potůček Botič. Právě toto území, odpovídající rozlohou 400 fotbalovým hřištím, se mělo stát díky developerským spekulacím rezidentní oblastí, ne nepodobnou nedalekému Jižnímu Městu.

Počáteční masivní podporu vystřídala bezmoc

Vše začalo v roce 2009. Renata Chmelová se rozhodla proti záměru přeměnit lokalitu na samé hranici přírodního parku v další betonové sídliště postavit. „Přírodní parky se vyhlásily kvůli zachování takzvaného krajinného rázu. V tom městě se nemůže všechno zastavit, je potřeba, aby zůstala nějaká krajina zachována,“ dodává.

Spolu s dalšími usedlíky zorganizovala masivní petiční akci, kdy během pouhých jedenácti dnů její výzvu podpořilo přes 16 tisíc Pražanů. Změna v postoji magistrátu se ovšem nedostavila. Renata tak začala za pomoci řady expertů sbírat odborná stanoviska proti zástavbě. Celá činnost se ale zdála být marnější a marnější: „Viděla jsem, že i když s politiky jednáte na odborné bázi a předložíte zásadní argumenty, přesto je ta moc silnější a oni si mohou prosadit, co chtějí.“

Z městské zeleně politické téma

Zásadní obrat v kauze se objevil před posledními pražskými komunálními volbami. „Viděla jsem billboard, na kterém bylo napsáno Zeleň místo betonu. Byli to ti samí politici, kteří před dvěma lety zvedli ruku pro to, aby se Trojmezí zabetonovalo.“ Rozhodla se tedy uspořádat debaty s politiky, demonstrace, happeningy, vystoupila v televizi. „Trojmezí se stalo největším občanským předvolebním tématem celé Prahy,“ popisuje, jak nakonec dostala sliby od všech politických stran, že v oblasti žádná výstavba neproběhne.

Dobojováno ovšem ještě není, i když byl zrušen nový územní plán a Renatino sdružení je teď součástí pracovní skupiny na magistrátu.  Do budoucna plánuje výstavbu komunitního centra a dál informuje veřejnost. „Tohle prostě politikům procházet nemůže,“ říká žena, která se kvůli Trojmezí nakonec rozhodla i odejít ze zaměstnání a nyní věnuje aktivismu na plný úvazek.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS