Radim Šrám: Za čistý vzduch

Radim Šrám

„Vyrušovat hodlám tak dlouho, dokud se situace v Ostravě nezmění."

Text: Kristýna Malíková
Fotografie: Filip Fojtík
Publikováno 20. 9. 2012

Za svůj profesní život se doktor Radim Šrám věnoval mnoha studiím o vlivu chemických látek na lidský organismus. V České republice stál u zrodu oboru ekotoxikologie. „Důvodem vědecké práce by mělo být zlepšení kvality života lidí,“ míní. Ač je původem z Prahy, poslední čtyři roky se angažuje v Ostravě. Úředníkům je však svou činností trnem v oku.

Důvod je jasný. Ačkoli Radim Šrám patří k našim předním vědcům, nedělá Ostravě dobrou reklamu. Od sedmdesátých let rozvíjel obor, kterému dnes říkáme ekotoxikologie. Její podstatou je vliv škodlivých chemických částic v ovzduší na zdraví člověka. Během své vědecké praxe se účastnil zkoumání vlivu znečištění ovzduší v průmyslových oblastech, až v roce 2008 zakotvil v Ostravě. Problém je v této oblasti značný a je třeba jej řešit.

Za výsledky svého výzkumu se měl magistrátu omluvit

Zveřejnění vědeckých poznatků, které prokazují, že účinky silně znečištěného ovzduší se v lidském organismu projeví už po relativně krátkém pobytu ve městě, magistrát rozhořčilo natolik, že vědci vyhrožoval soudním sporem. „Magistrát požadoval za zveřejnění výsledků omluvu a prohlášení, že jsem problém zveličil,“ líčí Radim Šrám. Za výsledky výzkumu si pevně stojí. „Důvodem není vystrašit místní, ale přimět odpovědné úřady ke spolupráci,“ vysvětluje vědec.

Paradoxně je tak problémem pro město právě on.  Jedním z argumentů radnice pro stažení poznatků o problému se škodlivým ovzduším byl také odliv případných turistů, na jejichž přilákání do města vynakládá radnice finanční prostředky. Ačkoli výsledky své dlouhodobé práce zveřejňuje pravidelně v odborných publikacích a účastní se seminářů, označuje je radnice za dílčí výkřiky.

Bojoval proti znečištění. Teď musí bojovat i proti nepochopení

„Je to stále dokola. Občas se někde hlasitěji ozvu. Abych pravdu řekl, mrzí mě, jak se k problému přistupuje,“ říká sám vědec. V pozici „štvané zvěře“ však není poprvé. Vzhledem ke své houževnaté povaze si nesnázemi procházel po celou dobu své vědecké praxe. Podle svých slov se ale vzdávat nehodlá. „Vyrušovat“ bude tak dlouho, dokud se situace v Ostravě nezmění.

Kdo je Radim Šrám?

Vystudoval lékařskou fakultu a svou odbornou profesní dráhu odstartoval na ústavu hygieny, kde se věnoval studiu mutagenity chemických látek, tedy výzkumu toho, zda chemické látky vyvolávají genetické riziko. Radim Šrám se problematice věnuje od 70. let, kdy se podílel na výzkumu v průmyslově zatížených oblastech. „Bylo třeba zjistit, nakolik odpovídají experimentální poznatky lidské populaci,“ vzpomíná Šrám. Pracoval jako vedoucí Laboratoře genetiky a Národní laboratoře pro genotoxicitu v Institutu hygieny a epidemiologie. Kvůli neshodám s tehdejší praxí odešel na několik let do Výzkumného ústavu psychiatrického, kde se věnoval biologické psychiatrii. Od roku 1991 je vedoucím Laboratoře genetické ekotoxikologie ÚEM AV ČR.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS