Petra Šubrtová: Za rozumný okruh

Petra Šubrtová

V 60. letech jste v Praze neviděli takřka ani jeden kamion. Od té doby se hlavní město rozrostlo 2,5krát a podmínky pro tranzitní dopravu se změnily k nepoznání.

Text: David Kopecký
Fotografie: Zdeněk Lipenský
Publikováno 25. 10. 2012

Devět metrů vysoké monstrum za domem, které je tak nebezpečné, že vám kvůli němu úřady zakáží cokoli ve vaší obci postavit a komukoli se k vám přistěhovat. Přesně to potkalo Petru Šubrtovou, která ovšem nebojuje proti vesmírné obludě, ale se stavebními úřady a pražskými politiky.

V 60. letech jste v Praze neviděli takřka ani jeden kamion. Od té doby se hlavní město rozrostlo 2,5krát a podmínky pro tranzitní dopravu se změnily k nepoznání. Přesto magistrátní úředníci stále prosazují koncepci dopravního obchvatu města vymyšlenou před více než půl stoletím. Petra Šubrtová vysvětluje, proč se rozhodla bojovat proti nelogické koncepci pražského okruhu, který by změnil život v jejích Běchovicích, ale i v dalších obcích a velkých pražských sídlištích, k nepoznání.

Chráníme dálnici, ne občany

Před pěti lety se víceméně náhodou dozvěděla, že jí a jejím sousedům tři sta metrů od zdí jejich domů má vyrůst opravdové monstrum: devět metrů vysoká dálniční křižovatka, součást pražského obchvatu, kterou by každý den projíždělo na 120 tisíc aut.

To ovšem paradoxně nebylo na celé věci nejhorší. Ukázalo se totiž, že plánovaná stavba by výrazně překračovala hlukové limity, a to i přesto, že podle mínění paní Šubrtové do studie hlukové zátěže nebyla ani velká spousta faktorů započítána. Proto úředníci přišli s takzvaným ochranným hlukovým pásmem. To však nemělo za účel chránit občany, ale dálnici.

Ve skutečnosti měla „ochrana“ totiž znamenat zákaz veškeré obytné výstavby v obci. Opatření určená například pro okolí velkých letišť, kde z logiky věci není další stavba domů žádoucí, představovalo podle Petry jasnou nezákonnost: „Vlastně nám tím sdělili: Vy tady budete žít v hygienicky závadném prostoru, další lidé se sem nebudou moci přistěhovat a nemělo by se zde stavět.“ To vše bez nároku na jakoukoli kompenzaci.

Od beznaděje k úspěchům

To občany dotčené obce - včetně paní Šubrtové-  vyburcovalo. Hrozilo totiž, že pokud by prošel tento záměr v Běchovicích, podobné opatření by mohlo ohrozit celou Českou republiku. „Takto by se stavitelé dálnic mohli vyrovnat s jakýmkoli problémem, prostě tam dáme pásmo a dál nás to nezajímá,“ popisuje Petra své obavy. Jelikož je sama právnička, začala se s pomocí dalších institucí, jako Ekologický právní servis nebo kanceláře ombudsmana, bránit.

A to úspěšně. Ačkoli podle jejích slov často cítila v boji proti úřady až don quijotskou beznaděj, rozhodnutí magistrátu bylo nakonec díky její iniciativě dvakrát zrušeno. S přáteli z občanského sdružení také kandidovala do obecního zastupitelstva, kde momentálně drží třetinu mandátů. A po desítkách odmítavých stanovisek z oficiálních míst nakonec obdržela i podporu od premiéra Nečase.

Okruh musí být rozumný

"Monstrkřižovatka" za domem ovšem představuje pouze část širšího problému. Petra se domnívá, že Praze absolutně chybí jakákoliv komplexní dopravní koncepce. Postupně se tak začala spojovat s dalšími sdruženími a starosty pražských částí ležících po trase plánované výstavby. Díky tomu vznikla iniciativa Za rozumný okruh. „Nechceme se dvacet let věnovat válce s okruhem.  Snažíme se přimět ty, kteří mají rozhodovat, ať se vše skutečně odborně a důvěryhodně posoudí,“ přibližuje svou představu. Že se nejedná o zbytečné kverulování, ilustruje i to, že na základě propočtů jejich dopravního poradce, by vedení okruhu alternativní trasou nejen ušetřilo spoustě Pražanů značné životní obtíže, ale mohlo by stát až o třicet miliard korun méně než současná varianta.

„V momentě, kdy se občané po právu ozvou a podaří se jim jednu bitvu s úřady vyhrát, stát se začne bránit nelegálně,“ podotýká Petra k tomu, že v Česku už čtyři roky existuje snaha ovlivnit legislativu a navýšit hlukové limity, proti čemuž v rámci své iniciativy také vystupuje. Takřka vzápětí ovšem dodává své oblíbené rčení, které naznačuje, že se jen tak vzdát nehodlá: „Kdo zlu neodporuje, sám se proviňuje.“

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS