Petr Mohyla: Vlčí a rysí hlídky

Petr Mohyla

„Když hlídky začínaly bylo v Beskydech nalezeno ročně až třináct masitých újedí, což jsou nepovolené návnady i pro nalákání chráněných šelem. Za poslední dva roky byly nalezeny tyto návnady pouze dvě.“

Text: Michal Šindelář
Fotografie: Michal Šindelář
Publikováno 8. 11. 2012

Zimní přechody beskydských hor mohou být i přínosné pro ochranu přírody, pokud se účastníte vlčí hlídky. Lidé tvořící hlídky dříve pouze bránili pytláctví, dnes se však stále více zaměřují na poznávání života šelem v Beskydech.

 „Od svých osmnácti let jsem hodně navštěvoval hory,“ popisuje Petr Mohyla způsob, jak se dostal k vlčím hlídkám. „Postupně jsem získal pocit, že když si z té přírody něco beru, byť to jsou třeba jen zážitky, tak bych měl i něco vracet.“ Petr prochodil ukrajinské a rumunské hory a dvakrát se vypravil na Špicberky. Když se dozvěděl o projektu vlčích hlídek, zapojil se do něj jako řadový dobrovolník. Dnes je programátor z Havířova nepostradatelným členem projektu ochrany šelem v  Beskydech: „Nyní jsem tady na severu nejaktivnější koordinátor, starám se o organizování velké části akcí, především víkendových hlídek,“ vysvětluje Petr.

Cílem vlčích hlídek je sledovat výskyt šelem ve volné přírodě. V Beskydech je nejrozšířenější šelmou rys ostrovid, který je vlčími hlídkami také nejvíce zaznamenáván. Mimo rysa se však v těchto horách vyskytují také vlci a medvědi. V počátcích projektu - před více než deseti lety - se vlčí hlídky snažily nejvíce bránit pytláctví, říká Petr. „Když hlídky začínaly bylo v Beskydech nalezeno ročně až třináct masitých újedí, což jsou nepovolené návnady i pro nalákání chráněných šelem. Za poslední dva roky byly nalezeny tyto návnady pouze dvě.“
 

Ochránci mají dobré jméno

Vlčí hlídky dnes nabízí unikátní vhled do života šelem. Po celých Beskydech se starají o desítky fotopastí, pomocí kterých lze rozpoznat jednotlivé šelmy či stanovit jejich teritoria. „Fotopasti je třeba kontrolovat po celý rok, ale přes zimu jsou lepší podmínky pro monitoring,“ vysvětluje Petr, proč jsou dobrovolníci potřeba především v zimě. Součástí monitoringu šelem je také sběr biologického materiálu, srsti, trusu a moči. Pomocí DNA analýzy je pak možné určit, odkud šelmy do Beskyd přišly či v jakém příbuzenském vztahu jsou mezi sebou. „V krátké době bychom měli být schopni publikovat odborné studie,“ ilustruje Petr posun vlčích hlídek za poslední roky.

V prostředí moravskoslezských Beskyd mají aktivity ochránců přírody dobré jméno. „Na Šumavě má Hnutí Duha mezi místními negativní pověst, ale tady v Beskydech je to naopak,“ porovnává Petr. „Máme dobré vztahy s lesníky, vedením chráněné krajinné oblasti, mnohými myslivci i místními lidmi.“ Důležité podle něj bylo, že se mezi dobrovolníky přidala starší generace od třiceti let výše. „To se potom docela prohloubila a rozšířila komunikace se všemi skupinami lidí,“ odpozoroval Petr a konstatuje, že dnes není problém najít společnou řeč ani se spoustou myslivců, kteří se na projekt vlčích hlídek dívali zpočátku velmi přezíravě.

Plavčík nebo inženýr, angažovanost je různorodá

Ekologické organizace podle Petra mají zkreslený mediální obraz: „Mainstreamová média se snaží prezentovat především senzace a veřejnost pak vnímá ekologické neziskovky jako aktivisty, kteří neustále něco jen blokují. Pak z toho vznikají předsudky,“ říká. Proto se snaží o aktivní komunikaci nejen s myslivci, lesníky, správou CHKO Beskydy, ale především s veřejností.  Petr se stará o facebookový profil projektu (odkaz https://www.facebook.com/Ochrana.velkych.selem ), který nabízí lidem fotografie lesních tvorů zachycené fotopastmi a obecně se snaží rozhánět pověry o šelmách.

„Počet dobrovolníků vlčích hlídek neustálé narůstá,“ pochvaluje si Petr. „Nejedná se pouze o studenty, ale i o lidi, kteří mají rádi přírodu a chtějí jí něco dát.“ Ať už je člověk elektroinženýr, plavčík nebo majitelka eshopu, každý dokáže něco projektu přinést. „Přírodovědné vysokoškolské vzdělání není třeba, stačí mít všeobecný přehled. Zkušenosti a znalosti získáváme praxí a pohybem v terénu,“ povzbuzuje Petr lidi k účasti (odkaz http://www.selmy.cz/ochrana/hlidky/jak-se-zapojit/) na projektu vlčích hlídek. „Když člověk sedí celý den u klávesnice, procházka s vlčí hlídkou po Beskydech je vítaná změna.“

 

Jaké šelmy v beskydských lesích zachytili fotopasti se můžeš podívat v našem fotoblogu, který je poskládaný z fotek, které nám pan Mohyla poskytl.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS