Pavel Vavřička: Očkování jako volba

Pavel Vavřička

„Nešlo mi o zrušení očkování jako takového, ale o navrácení práva rozhodovat o dětech zpět rodičům.“

Text: David Kopecký
Fotografie: Zdeněk Lipenský
Publikováno 15. 1. 2013

“Když někdo má tři potomky a chce pro ně to nejlepší, stále se dostává do situací, kdy je v konfliktu s něčím mocným,“ říká Pavel Vavrička, který se rozhodl vzepřít státu v tom, jakým způsobem by měl rozhodovat o zdraví vlastních dětí.

V roce 2000 se Pavel poprvé rozhodl odmítnout očkování pro svého syna. Byl za to potrestán desetitisícovou pokutou a pohrůžkou správního řízení. Když o tři roky později udělal totéž, u pohrůžky již nezůstalo. Od té doby se jeho případem zabývala snad každá myslitelná instituce, od Ministerstva zdravotnictví až po Ústavní soud. A prozatím bez konečného výsledku. „Nikdo neví, jak to dopadne. Čekám, až se budu moci odvolat do Štrasburku,“ dodává s mírným povzdechem Pavel.

Nemoc není nepřítel

Pavel o sobě prohlašuje, že je velmi duchovně založený člověk. Nemoc nechápe primárně jako nepřítele, ale jako indikátor, který pouze na něco upozorňuje, na špatný životní styl či způsob myšlení. „Očkování je invazivní zásah, vakcíny navíc obsahují spoustu aditivních látek, jako je formaldehyd,“ upozorňuje na možná rizika. Podle Pavla jsou navíc vakcíny často neúčinné, reakci u pacienta navozují pouze přidané látky. Tato aditiva podle něj dokonce mohou být efektivnější než samotné zárodky nemocí. „Očkování je prostě obrovský podvod,“ uzavírá.

Vrácení práva do rukou rodičů

V celé kauze jde ale spíše než o účinnost či neúčinnost vakcín o způsob, jakým český stát zasahuje do autonomie volby vlastních občanů. „Do sporu s úřady jsem nešel proto, abych usiloval o zrušení očkování. Ostatně na to ani ještě nedozrála doba,“ přibližuje Pavel své pohnutky. „Začal jsem kvůli odporu k represi, kterou nutí stát rodiče k podrobení se jeho zvůli. Nešlo mi tedy o zrušení očkování jako takového, ale o navrácení práva rozhodovat o dětech zpět rodičům,“ dodává.

Podle Pavla je v západních zemích nemyslitelné, aby byl někdo za rozhodnutí, které učinil, postaven před soud. U nás ovšem podle něj funguje stále „polosocialistický“ styl zdravotnictví. S tím je pak spojen i styl myšlení, který je velmi ochranářský a zároveň direktivní. „Lékaři nevystupují proti očkování, protože mají strach o práci. Rodiče se pak bojí o to, že jim onemocní jejich děti. Sami jsou naočkováni, ale strachem,“ přibližuje Pavel specifickou mentalitu, která v této oblasti panuje. Lékaři by podle něj měli pouze doporučovat nebo i přesvědčovat, konečné rozhodnutí by ale mělo zůstat na rodičích.

Deset let nesnází

Dnes jsou Pavlovy děti dospělé a údajně jim žádné očkování nechybí. „Nemají pocit, že by nebyly chráněny, a své vlastní děti pravděpodobně také očkovat nedají,“ popisuje. Svůj boj tedy již nechápe jako tolik aktuální jako dříve. Dobu, kdy se snažil se svým tehdy ojedinělým případem uspět, ale popisuje jako velmi nesnadnou. Ze začátku vstupoval do sporu s úřady úplně sám, měl dokonce problémy sehnat někoho, kdo by jej u soudu zastupoval.

„Byla doba, kdy to bylo kruté, byl jsem na hranici, jestli mám ze všeho utéct. Dnes jsem rád, že jsem zůstal. Pokud to ostatním lidem pomůže, je to dobře,“ popisuje Pavel nelehké momenty svého téměř deset let se táhnoucího se sporu. „Byla doba, kdy jsem neměl na to ani zaplatit soud. Lidé se mi ale složili na právníka,“ dodává další z překonaných těžkostí.

Pavel nakonec začal spolupracovat s Ligou lidských práv a sdružením Rosalio, kteří se rozhodli mu v jeho kauze pomoci. „Dávali mi motivaci, protože já jsem se cítil už jako po válce,“ vzpomíná. Že jej čekají ještě další soudní dohry, bere s lehkostí. „Je to jen obyčejný příběh člověka, co se rozhodl šprajcnout,“ směje se.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS