Ondřej Závodský: Zásadový úředník

Ondřej Závodský

„Od samého počátku jsem dbal na to, aby všechny úkony byly slušně zpracované, a vše jsem důsledně připomínkoval. V letech 2009 a 2010 potom docházelo k častým konfliktům kvůli řadě velmi nestandardních transakcí.“

Text: Michal Šindelář
Fotografie: Michal Šindelář
Publikováno 15. 10. 2012

Ondřej Závodský odmítl tolerovat podezřelé smlouvy nevýhodné pro stát. Reakcí na Ondřejovo upozorňování na nekalé praktiky bylo vyhrožování a sesazení na neškodnou pracovní pozici. Nakonec však získal své místo zpět a jeho bývalí nadřízení jsou nyní trestně stíháni.

Ondřej Závodský zastával od roku 2005 funkci ředitele právního úseku Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra, kde se (mimo jiné) vyjadřoval ke všem smluvním úkonům organizace. „Od samého počátku jsem dbal na to, aby všechny úkony byly slušně zpracované, a vše jsem důsledně připomínkoval. V letech 2009 a 2010 potom docházelo k častým konfliktům kvůli řadě velmi nestandardních transakcí,“ vzpomíná Ondřej. Příkladem může být nájemní vztah 43x podhodnocený oproti běžnému tržnímu nájmu. O nestandardních transakcích dal Ondřej vědět nejprve řediteli organizace, následně ministrovi vnitra a nakonec policii. Nikdo se tím však nechtěl zabývat. Jediným důsledkem Ondřejova čestného jednání byly telefonické výhrůžky jemu a jeho rodině a také sesazení na nižší pozici v práci.

Nebál se zůstat věrný svým zásadám

Ondřej se však nevzdával a o jednotlivých případech ve spolupráci s médii dále informoval. Důsledkem bylo odvolání ředitele, který podezřelé smlouvy schvaloval, a za několik měsíců na to i navrácení původního místa Ondřeji Závodskému. „Já jsem placený daňovými poplatníky za to, abych odváděl svou práci řádně a nepouštěl věci, které mohou stát a daňového poplatníka poškozovat. Člověk má svou víru, svědomí a morálku, se kterými se nedá kšeftovat,“ objasňuje Ondřej. Obecné zásady jednání jsou testovány jednotlivými situacemi, ve kterých se člověk rozhoduje. V případě Ondřeje to znamenalo dilema, zda mlčenlivě přecházet podezřelé smlouvy, anebo je důsledně připomínkovat. První možnost by ale znamenala se na podezřelém jednání spolupodílet, a to by nebylo pro něj přípustné.

Dnes jsou bývalý ředitel ZSMV a jeho náměstek trestně stíháni. Ondřej je zpět na místě ředitele právního úseku a všechny smluvní úkony organizace schvaluje a připomínkuje. „Právní oddělení má v rámci současného systému relativně důstojnou roli,“ doplňuje Ondřej. V ZSMV byla provedena řada systémových změn k narovnání věci a lidé v organizaci nyní vědí, že všechno donekonečna procházet nemůže. Mimo rodinu a nejužší okruh kolegů, kteří se za Ondřeje dokázali ve stěžejní době postavit, se Ondřej v práci setkal i s „morální prostitucí“ některých kolegů: „Setkal jsem se s výčitkami, že jsme tu měli doteď klid a ten je pryč, že vzniká nejistota a bývalo by lepší nic nedělat,“ barví reakce kolegů Ondřej.

Přes výhrůžky až k Ceně za odvahu

Ondřeji Závodskému se dostalo příležitosti poznat strach, který vyvolaly telefonáty vyhrožující likvidací rodinných příslušníků, byla to však právě jeho manželka, od které se mu dostalo podpory a ujištění. „Jsem rád, že s manželkou sdílíme stejné morální hodnoty, pomáhala mi, jak mohla. Nebyla z těch, kteří by mi říkali: Nech toho Ondřeji.“ Ondřejovo jednání však bylo oceněno i veřejně, a to udělením Ceny za odvahu Nadačním fondem proti korupci, kterou Ondřej převzal v březnu 2011 - měsíc po návratu do své funkce.

Za absurdní považuje Ondřej vytržení tohoto příběhu z kontextu: „Pokud jde o naše bytové družstvo, přijímání mé dcery do školky, řemeslníka, který mne podvedl anebo o svobodu slova podle tiskového práva, já mezi tím nedělám žádný rozdíl. Je potřeba prosazovat právo a spravedlnost do důsledku,“ vysvětluje Ondřej. Čestné a správné chování tedy nezná výjimky a je třeba se nebát a držet se jej napříč situacemi, ať už se jedná o zásadní rozhodnutí nebo každodenní rutinu. „Buď současný stav věcí přijmeme a smíříme se s ním, anebo si řekneme, že to tak nejde a jiná než právní cesta není,“ uzavírá Ondřej Závodský.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS