Mojmír Vlašín: Boj o Šumavu

Mojmír Vlašín

„Boj proti velkým penězům, to je ještě horší než boj proti ústřednímu výboru komunistické strany. Tam, kde jsou peníze, se těžko něco vyjednává.“

Text: Barbora Čapková
Fotografie: Radomír Maceček
Publikováno 26. 10. 2012

Mnozí si jeho obličej vybaví v souvislosti s pořadem Nedej se!, který běžel v České televizi. Někteří jej spíše znají jako svého profesora. Ti zasvěcenější však vědí, že Mojmír Vlašín je především vášnivý ekolog a zoolog momentálně působící v brněnském ekologickém institutu Veronica. Za třicet let praxe se angažoval v mnoha úspěšných projektech. Stále nekončícím bojem je však záchrana národního parku Šumava.

Všechno to začalo skautem

Zájem o přírodu a ekologii začal mít v momentě, kdy vstoupil do skautu. „Chodili jsme hodně ven a to mě hrozně bavilo. Začal jsem tak snít o studiu biologie, což se mi nakonec podařilo,“ vzpomíná Vlašín. Po krátkém angažmá v Akademii věd v Brně přešel rovnou do Českého ústavu ochrany přírody. Z ústavu však po několika letech musel odejít, neboť se o tehdejším ministrovi životního prostředí nevyjádřil zrovna slušně. „Naštěstí už nebyl socialismus, takže vyhazov neznamenal nic jiného, než si člověk musel hledat jinou práci. Neznamenalo to žádné perzekuce, takže jsem se téměř hned uchytil v ekologickém institutu Veronica tady v Brně,“ vysvětluje.

Ve Veronice se začal zabývat především ochranou fauny. „Nejedná se o nic konkrétního, můj záběr je hodně široký, od ochrany klimatu, přes odpady a ekologické nakupování až po biojarmark. Jsem tu na ochranu přírody jediný, takže mám na starosti v této oblasti úplně všechno,“ přiznává. Nejvíce se však zajímá o zoologii. Aktuálně se věnuje ochraně užovky stromové v národním parku Podyjí, což je velmi vzácný had, který se vyskytuje pouze na třech místech v republice. Kromě toho se také snaží o ochranu a rozmožení vzácných netopýrů. „Jednoho nám sem teď přinesli, má něco s křídlem, uvidíme, co se s tím bude dát dělat,“ říká.

Občas je potřeba trochy občanské neposlušnosti

Kromě své působnosti v organizaci Veronica, spolupracoval také na vytvoření plánu péče o národní parky. Jedná se o základní dokument, podle kterého se určitý národní park řídí. Osobně byl při vytváření tohoto dokumentu v případě parku Podyjí, kde je s jeho péčí spokojen. „Kdykoliv tam přijedu, jsem příjemně překvapený, že všechno funguje, jak má,“ přiznává.

O Šumavě se to však říct nedá. „Už tehdejší vedení bylo arogantní a nechtělo se o nějaké péči o park vůbec bavit. Takže když Hnutí Duha začalo připravovat blokádu kvůli naprosté nekomunikaci vedení, zúčastnil jsem se. I když jsem nikdy nebyl jejich přímým členem, jmenovali mě tenkrát tiskovým mluvčím blokády,“ vzpomíná. V okamžiku, kdy to není možné řešit jinak, je podle Vlašína potřeba přistoupit k jakési formě občanské neposlušnosti, je to ale samozřejmě poslední možnost.

Když jsou v tom peníze, vyjednává se těžko

K podobným blokádám s jeho přítomností došlo na Šumavě celkem třikrát. Kromě toho, aby se na stůl vrátila diskuze s vedením, bylo dalším důležitým cílem blokády zastavit kácení stromů. „Podařilo se nám to trochu zmírnit. Původně měli v plánu pokácet asi tisíc stromů a díky našemu zásahu jich pokáceli jenom dvě stě,“ vykládá Vlašín. Od té doby se však několikrát změnil ředitel parku a momentálně podle Vlašína vedení opět nesleduje cíle ochrany přírody. „Můžu to prohlásit celkem zodpovědně, protože jsem se na těch plánech péče podílel, vím, co znamenají a jaké jsou jejich cíle,“ říká. Spolu s Hnutím Duha se tak snaží právní cestou dotlačit vedení parku k tomu, aby konalo, co má. Setkávají se zde však s tuhým odporem.

Dříve byl podle Vlašína hlavním problémem komunistický režim, nyní jsou největším problémem peníze a zájmy lidí, kteří je mají k dispozici. „Boj proti velkým penězům, to je ještě horší, než boj proti ústřednímu výboru komunistické strany. Tam, kde jsou peníze, se těžko něco vyjednává,“ říká s povzdechem. Přesto však doufá, že jednou přestane být národní park Šumava podnikem na kácení stromů a prodej dřeva, a stane se vrcholnou institucí ochrany přírody.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS