Miroslav Šuta: Dioxiny z Neratovic

Miroslav Šuta

„Půda kolem Labe i voda v řece je však stále kontaminována rtutí, což dokazují ulovené a testované ryby.“

Text: Barbora Čapková
Fotografie: Radomír Maceček
Publikováno 18. 2. 2013

Ačkoliv Miroslav Šuta vystudoval lékařskou fakultu, nikdy se naplno profesi doktora nevěnoval. Už při studiích se totiž hodně zajímal o životní prostředí, proto když mu bylo nabídnuto místo u Greenpeace, přijal ho. Jeho jméno se do podvědomí lidí dostalo zejména díky kauze týkající se chemičky Spolana Neratovice, kde bojoval proti znečištění okolí nebezpečnými látkami.

Díky studii jsme zjistili zamoření dioxiny

Pod neziskovou organizací začal nejdříve pracovat na kampani proti hračkám, ve kterých byly nalezeny ftaláty. „Hračky jsme testovali a šlo nám o to, aby firmy tyto nebezpečné hračky dobrovolně stáhly,“ říká. To se jim podařilo až díky happeningu v oddělení hraček v obchodím domě v Praze.

Daleko větší kauzou, které se věnoval, bylo znečišťování okolí chemičky Spolana Neratovice. „Získali jsme utajovanou studii, která prokázala zamoření dvou budov, jejich okolí, podzemních vod a vzduchu dioxiny,“ říká Šuta. Jedná se o rakovinotvorné látky, které poškozují imunitní systém a mohou způsobit neplodnost a narušit hormonální systém člověka.

Vybudovaná zeď zamoření nezabránila

Na jaře 2001 tedy Greenpeace zahájili kampaň s cílem donutit Spolanu zabezpečit kontaminované objekty před povodní a před únikem dioxinů do ovzduší, a to do doby, než se podaří toto zamoření definitivně zlikvidovat.

Prvního většího úspěchu dosáhla kampaň v březnu následujícího roku, když Spolana po měsících bagatelizování problému oznámila vybudování železobetonové protipovodňové zdi okolo jednoho z dioxinových objektů. „Zeď měla údajně ochránit Labe před dioxiny i v případě stoleté vody. Bohužel povodeň v srpnu 2002 se přes zídku přelila o desítky centimetrů,“ říká Šuta.

Zamoření Spolana popírala, fotografie ukazovaly opak

Spolana zaplavení objektů zamořených dioxiny popírala. Proto Greenpeace najalo vrtulník, ve kterém Šuta společně s fotografem letěli zdokumentovat stav zaplavené chemičky. „Právě v této době došlo k chlórové havárii, takže na fotografii je vidět nejen zaplavenou Spolanu, ale i chlórový mrak u chladicích věží chemičky,“ dodává Šuta. Fotografie byly později oceněny v rámci soutěže Czech Press Photo.

Koncem roku nechala společnost Greenpeace udělat chemické rozbory, které prokázaly vysokou koncentraci dioxinů nejen v půdě, ale také ve vejcích slepic z okolních vesnic a v kachním mase. Zatímco Spolana problém opět bagatelizovala, hlavní hygienik označil nalezené množství dioxinů za vážné a přislíbil odebrání dalších vzorků. Nic takového se však nestalo. Dioxiny v potravinách už nikdo další neměřil.

Zakázka na sanaci byla bez výběrového řízení

Když Ministerstvo životního prostředí a Fond národního majetku začaly konečně vybírat metodu pro sanaci dioxinového zamoření, v rozporu se zákonem odmítl fond zveřejnit klíčové informace týkající se Spolany. Tajil odborné posudky, na základě kterých se měly vynaložit miliardy.

„Fond nakonec udělil zakázku za téměř tři miliardy bez výběrového řízení firmě SITA Bohemia,“ uvádí Šuta. Její výběr byl odůvodněn údajnou unikátností sanační technologie. Greenpeace přitom upozorňovalo na nejméně tři další kvalitní a komerčně dostupné destrukční technologie. „Podali jsme proto v této věci trestní oznámení,“ dodává Šuta. Policie jej však odložila, a zakázka byla jmenované firmě nakonec přidělena.

Spolana byla zlikvidována, rtuť v okolí zůstává

Díky intenzivní práci Greenpeace psala o zamoření Spolany nejen všechna česká a významná západní média, ale také deníky v Iránu nebo v Brazílii.  Dobrou zprávou je, že v letech 2005 až 2008 byly dva dioxiny kontaminované objekty zlikvidovány technologií, která nebezpečné látky chemicky rozložila. „Půda kolem Labe i voda v řece je však stále kontaminována rtutí, což dokazují ulovené a testované ryby,“ dodává Šuta. Sanace kontaminovaných lokalit se totiž ponechává pouze na dobrovolné úrovni.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS