Milada Ptáčková: V zájmu Modřic

Milada Ptáčková

„Je hodně lidí, kteří něco chtějí, ale málo těch, kteří něco dělají. Lidé se více zajímají o to, jaké si koupí nové auto, než o to, co dýchají. Životní prostředí není společensky atraktivní téma.“

Text: Kristýna Malíková
Fotografie: Filip Fojtík
Publikováno 15. 2. 2013

Když se Milada Ptáčková stěhovala do Modřic, byla to oblast zemědělská a zahrádkářská. Stavbou obchodní centra Olympia a průmyslového CTParku však nejen jí idylka v Modřicích skončila. Druhé největší nákupní centrum se od svého otevření v roce 1999 citelně rozšířilo a průmyslový park se, byť nenápadně, snažil své území rozšířit také. Milada Ptáčková nesložila ruce do klína a založila občanské sdružení.

Nevzdělaní úředníci

Mravenčí práce, jednání s úředníky, vlastní prostředky vynaložené na žádosti o informace a zklamání střídající nadšení provázelo život Milady Ptáčkové z Modřic desítky měsíců. Největší problém dodnes vidí v krátkozrakosti politických zastupitelů a nekvalifikovanosti úředníků. „Při většině jednání úředníci nic nevěděli nebo se tak aspoň tvářili. Lehko se tak zbavovali odpovědnosti,“ popisuje své zkušenosti vitální dáma, která vystudovala obor informační technologie. „Lidé placení z našich daní jsou kolikrát málo vzdělaní a díky nevědomosti snadno manipulovatelní,“ dodává.

Když si například  s lidmi ze sdružení zapůjčila profesionální přístroj na měření hluku a jeho hodnoty posléze poskytla místní správě, byla odbyta bagatelizováním výsledku. „Člověk po čase zjistí, že to není o politice a úřednících, ale o lidských principech, které tu stále nefungují,“ hodnotí současný stav občanské společnosti Milada Ptáčková a naráží na pozůstatky socialismu a totalitních manýrů.

Vstup do lokální politiky

Kromě iniciativy občanského sdružení, kterou podpořila masově většina obyvatel Modřic, se Milada Ptáčková pustila i do politiky. Na místním zastupitelstvu strávila čtyři roky. „Bylo to někdy až neuvěřitelné. Vzhledem ke svým aktivitám ve sdružení jsem se stala mnohokrát terčem zesměšňování a napadání. Informace se mi dostávaly zkreslené  a neúplné,“ říká bez náznaku emocí  a vysvětluje, proč kandidovala: „Politické strany mají program a hodnoty jen při volbách. Pak se chovají všichni stejně a navzájem si přihrávají. Je jen velmi málo lidí, kteří vidí dál než jen přes svůj práh.“

Vytrvalost a výsledky

I přes veškerá úskalí se Miladě Ptáčkové a jejímu sdružení podařilo z cesty neuhnout a práce přinesla výsledky. „Podařilo se nám zabránit dalšímu rozšiřování CTParku i obchodního centra Olympia, nechat vybudovat protihlukovou stěnu u dálnice a rozsáhlý park s horolezeckou stěnou, k němuž ústí cyklostezka,“ líčí největší úspěchy sdružení.

Důležitým tématem byl také nárůst dopravy, který se sdružením intenzivně řešila. Za tím vším stojí hodiny práce, desítky šanonů a hlavně vytrvalost. „Je hodně lidí, kteří něco chtějí, ale málo těch, kteří něco dělají,“ hodnotí Milada Ptáčková a vychází ze zkušeností. „Lidé se více zajímají o to, jaké si koupí nové auto než o to, co dýchají. Životní prostředí není společensky atraktivní téma,“ uzavírá. Zároveň doufá, že se mladá generace více zaktivizuje. Koneckonců příležitost k tomu má.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS