Michal Eger: Krádež z pozice moci

Michal Eger

„Když vám díky laskavému přístupu nadřízené sem tam některá kolegyně skončí v péči psychiatrů a na antidepresivech jede každá druhá, je asi něco špatně.“

Text: Jana Strnadová
Fotografie: Ľuboš Šanoba
Publikováno 8. 1. 2013

V roce 2011 došlo na městském úřadě části Brno - Žabovřesky k nepříjemné aféře. Vyšlo najevo, že tehdejší tajemnice Jarmila Kučerová si za peníze radnice tiskla propagační letáky pro svou volební kampaň, čímž způsobila zhruba patnácti tisícovou škodu. Michal Eger v té době vykonával na úřadě funkci správce počítačové sítě a byl to on, kdo celou záležitost odhalil. Když se u svých nadřízených nedočkal sjednání nápravy, neváhal riskovat své místo a podal na tajemnici trestní oznámení za zpronevěru.

Teror na pracovišti

Michal Eger nastoupil na úřad městské části Brno - Žabovřesky v roce 2000. Pamatuje si tedy i na několik dřívějších vedení a vzpomíná, že Žabovřesky byly vždy poměrně vzorovým úřadem, který fungoval bez jakýchkoliv výraznějších problémů. Situace se změnila s nástupem nové tajemnice Jarmily Kučerové, dosazené do funkce někdejším starostou Kvapilem, který si dnes odpykává trest za úplatkářství. Ta zavedla na pracovišti „teror“ v podobě striktního trvání na formalitách, strhávání osobních příplatků za malichernosti či vyštvávání nepohodlných kolegů. „Já jsem poměrně otrlej, takže jsem nestačil včas zdrhnout,“ přiznává Michal Eger se smíchem, nicméně o poznání vážnějším hlasem dodává: „Když vám díky laskavému přístupu nadřízené sem tam některá kolegyně skončí v péči psychiatrů a na antidepresivech jede každá druhá, je asi něco špatně.“

Když pan Eger na podzim roku 2010 odhalil, že se na úřadě děje něco nekalého, obrátil se nejprve na tehdejší dočasné vedení radnice. Doufal, že se podaří všechno urovnat dohodou, bez zásahu soudu. Když se však ani pod taktovkou nového starosty Šlapala stále nikdo neměl k tomu případ vyřešit, Michal Eger se nakonec rozhodl sám sepsat podání na státní zastupitelství.

Výpověď jako pomsta

Jakmile začala celý případ prošetřovat policie, panu Egerovi byla nařízena dovolená. Jeho nepřítomnosti pak bylo využito k zahlazování stop – byla mu například změněna všechna přístupová hesla do radničního systému. Poté, co jeho nucená dovolená skončila, a vrátil se do práce, byl pověřen inventarizací a dalšími podobně „sofistikovanými“ úkoly, při jejichž výkonu zásadně neměl přístup k žádnému počítači na úřadě. „Byl jsem jediný správce sítě v Evropě, který nemá přístup k síti, kterou spravuje,“ vzpomíná pobaveně na období strávené v „exilu“.

Michal Eger o své pracovní místo nakonec skutečně přišel. V červnu 2011 obdržel výpověď pro „soustavné porušování pracovní kázně“ – rozhodl se samozřejmě ohradit a soudně napadnout platnost této výpovědi, která byla evidentně pomstou tajemnice Kučerové. Výpověď mu sepsala krátce předtím, než jí bylo kvůli vyšetřování nařízeno nucené volno. Jarmila Kučerová se koneckonců záhy přiznala k tomu, že se zpronevěry skutečně dopustila tím, že použila techniku a materiál úřadu k tisku letáků pro svou volební kampaň, a tak musela z funkce sama odejít. Soudní spor Michala Egera s městskou částí Brno – Žabovřesky tím však bohužel neskončil.

Příliš mírný trest

Soudní projednávání případu se neustále protahuje – první stání proběhlo teprve letos v září a výsledek je zatím v nedohlednu. Michal Eger hledal novou práci celý rok. I přes všechny nepříjemnosti se však přiznává, že by neváhal angažovat se ve věci znovu. „Dokázal bych možná ještě jaksi pochopit, když někdo něco ukradne z nouze nebo z přílišného pokušení, ale ne krádež z pozice moci,“ říká na rovinu. „Okolí mi fandí, v podstatě jsem se nesetkal s žádnou negativní reakcí.“

S vyústěním celého případu však příliš spokojený není. Usvědčená Jarmila Kučerová totiž v podstatě neutrpěla žádnou vážnější újmu – krom toho, že přišla o své pracovní místo na úřadě. S žabovřeskou radnicí se dohodla na urovnání a dalších čtyřicet tisíc zaplatila po dohodě se soudem na podporu obětí trestných činů. Nicméně dnes dál vesele zasedá v zastupitelstvu obce Kobylnice a dokonce zde (jaká ironie!) předsedá kontrolnímu výboru.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS