Martina Suchánková: Svoboda očkování

Martina Suchánková

„Nejsme proti očkování, požadujeme však minimálně rodičovskou spoluúčast při rozhodování,“

Text: Kristýna Malíková
Fotografie: Filip Fojtík
Publikováno 23. 1. 2013

V řadě vyspělých zemí v Evropě je očkování svobodnou otázkou rodičů. V ostatních zemích, včetně sousedního Německa a Rakouska, je volba naprosto liberální. Pouze u tří států jsou povinná očkování jen některá. U nás je doposud stále povinných očkovacích vakcín devět. „Nejsme proti očkování, požadujeme však minimálně rodičovskou spoluúčast při rozhodování,“ říká Martina Suchánková, předsedkyně sdružení  Rozalio.

Kdy a jak nechat naočkovat své dítě zatím mohou Češi ovlivňovat jen částečně. Stále však s následky pokut. Přece jen lze sledovat zlepšení, ačkoli ta přicházejí velmi pomalu. „Dnes už vám nikdo nehrozí odebráním dítěte a podobně, jak tomu bylo ještě před několika lety. Nicméně situace je stále poměrně komplikovaná, a to na úkor dětí,“ míní Martina.

Mezi největší problémy v porodnictví celkově, ať už se jedná o porody samotné nebo další věci s rodičovstvím spojené, jakým je i očkování, řadí špatnou komunikaci mezi lékaři a veřejností. „Lékaři tlačí v otázkách očkování na rodiče, protože jsou sami pod tlakem,“ vysvětluje. Farmaceutický průmysl nemá zájem na tom, aby se přestalo očkovat. S tím souvisí i mediální podání této tematiky.

Lidé, kteří nenechávají očkovat své děti, bývají líčeni jako hazardéři. Český mediální obraz nabízí jednostranný pohled, který tématu u veřejnosti nijak nepřidává.  „Téměř ve všech evropských zemích jsou vedeny statistiky poškození organismu u dětí v důsledku očkování. Česká republika žádné podobné údaje nevykazuje. To ale neznamená, že u nás případy poškozených dětí nejsou,“ zdůrazňuje Martina.

O čem se nemluví

Sdružení Rozalio pomáhá rodičům se v problematice očkování zorientovat, jak zvolit individuální plán a jak si ho také u lékaře prosadit. „Vzhledem k případům, kdy postvakcinální reakce dětský organismus poškodila tak, že se z něj dostávalo desítky měsíců nebo jej dokonce poškodilo nenávratně, bychom uvítali změnu legislativy,“ vysvětluje Martina a dodává, že nikomu nenabízejí univerzální návod.

Paušální očkování by podle ní však měl nahradit individuální plán očkování, na kterém by měl rodič podle potřeb dítěte spolurozhodovat. Případy, kdy následky nevhodné vakcíny nebo vakcíny podané v nevhodnou dobu (v době oslabení nemocí kupříkladu), přechází i v trvalá poškození dětí, jsou hlavním argumentem. A nejedná se přitom o banální onemocnění. Mezi ekzematické potíže se řadí i autismus a v nejhorších případech i smrt.

„Tyto případy se dějí většinou v důsledku nedbalosti nebo urputnosti při vakcinaci, nicméně statistiky u nás neexistují a dokázat přímou souvislost poškození s očkováním je obtížené, ačkoli se zkoumá nežádoucí účinek. Nečastějším závěrem bývá, že časová spojitost je zřejmá, souvislost se ale nedá potvrdit,“ upozorňuje na veřejnosti nepříliš známé skutečnosti Martina.

Více informací, více změn

Ačkoli se v zákoně od doby, kdy Rozalio vzniklo, nic nezměnilo, posun ve vnímání očkování ve společnosti tu je. Slepě své děti podle lékařského očkovacího kalendáře nenechává děti očkovat tisíce lidí. Martina Suchánková to připisuje i většímu množství dostupných informací.

„Když jsme se rozhodovali my s manželem, nebylo tolik zdrojů. Informace jsme sháněli i ze zahraniční literatury. Dnes je poměrně dost informací i na internetu a lidé se mohou při pochybnostech obracet na sdružení, která se tím zabývají,“ poukazuje nejen na Rozalio, ale také třeba na Hnutí za aktivní mateřství, na jehož platformě vzniklo i její sdružení. I díky nim už podle Martiny dnes nemusí rodiče tolik bojovat. Stačí si za svým názorem pevně stát.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS