Martin Svoboda: Boj s hazardem

Martin Svoboda

„Spousta lidí nám říkala, jestli se nebojíme mafie. Jiní tvrdili, že kvůli příliš silné hazardní lobby a vysoce korupčnímu prostředí žádné takové aktivity nemají smysl. Celý svět si s hazardem poradil, nevidím důvod, proč by i u nás nemohl být zregulován na evropskou úroveň.“

Text: David Kopecký
Fotografie: Zdeněk Lipenský
Publikováno 19. 2. 2013

Martin Svoboda strávil v začarovaném kole rulety několik let. Nechal v ní vedle obrovských finančních částek i soukromý a rodinný život, úspěšný byznys a toto období se podepsalo i na jeho zdraví. Tyto své nepříjemné životní zkušenosti se však rozhodl využít v boji proti přebujelému hazardu, a zabránit tak v co největší míře dalším takovým rodinným tragédiím a smutným osudům.

Martin Svoboda se pohyboval v prostředí hazardního byznysu natolik dlouhou dobu, že měl možnost se seznámit s řadou nešťastných osudů podobných tomu jeho. Od sociálně nejslabších, kteří byli v gamblingu za den schopni prohrát vše, co měli, až po vysokoškolského učitele, který věřil, že matematikou přelstí ruletu. Uvědomil si, že jeho hráčství nebylo pouhou individuální chybou, ale že je obrovským celospolečenským problémem, který se týká nekonečných tisíců jednotlivců a rodin. Rozhodl se proto založit sdružení Občané proti hazardu s cílem, aby takovýchto lidí do budoucna bylo co možná nejméně a hazard se v České republice dostal do akceptovatelných mezí.

Aby gambling přestal být tabu

Ještě v letech 2009 a 2010 o fenoménu hazardu neexistovala prakticky žádná veřejné diskuse, ačkoliv se téma hráčské závislosti stávalo palčivější a palčivější a dotýkalo se čím dál tím více případů. „Jednalo se o jakési veřejné tabu, navíc posilované hazardní lobby,“ vysvětluje Martin, proč jedním z prvotních cílů jeho sdružení bylo právě společenskou debatu na toto téma otevřít.

Začal tedy, podle jeho slov, vířit hladinu. „Spousta lidí nám říkala, jestli se nebojíme mafie. Jiní tvrdili, že kvůli příliš silné hazardní lobby a vysoce korupčnímu prostředí žádné takové aktivity nemají smysl,“ vypráví. Martin ale všechny tyto argumenty vyvracel.

„Celý svět si s hazardem poradil, nevidím důvod, proč by i u nás nemohl být zregulován na evropskou úroveň,“ naráží Martin na skutečnost, že je Česká republika na špici žebříčku zemí s nejvíce automaty na počet obyvatel, v ostatních nelichotivých ukazatelích ohledně hazardu si Česká republika zpravidla také drží prvenství. Jen v milionové Praze je dnes přes tisíc hazardních provozoven a více než dvě stě kasin.

Plánovaný portál bude informovat o hazardu

Jeho aktivity poměrně záhy skutečně začaly přinášet žádoucí výsledky. Sdružení začalo získávat stále více podporovatelů a sympatií veřejnosti. „Ukázalo se, že přibližně 95 procent občanů skutečně hazard na ulici v tak masivní míře a dostupnosti nechce,“ říká Martin. Není se čemu divit, s hráčstvím je spojena vysoká kriminalita, v některých městských částech podle jeho slov nelze kvůli vysoké koncentraci heren večer ani bezpečně vyjít na ulici. Toto typicky platí například pro brněnský Cejl nebo pražský Žižkov.

V současnosti Martin a jeho spolupracovníci o hazardu jednají s politiky takřka na všech úrovních. S Národním monitorovacím střediskem pro drogy a závislosti spolupracují také na vzniku první studie dopadů hazardu. S nedostatečnou politickou vůlí pro její vznik se doslova, společně s protikorupční Transparency International a sdružením Brnění, prali.

Tento boj byl vítězný a studie nyní vzniká.  Jeho sdružení pořádá preventivní přednášky na školách a pomáhá obcím v jejich vlastní snaze herny na svém území vymýtit. Aktivity Občanů proti hazardu se v současnosti rozšiřují po celé České republice, aby jeho spolupracovníci mohli poskytovat efektivnější a přímější pomoc tam, kde je o regulaci či preventivní programy zájem. Vedle toho také plánuje spustit informační portál o hazardu, který chce mapovat postoje jednotlivých zastupitelů k protihazardním vyhláškám a rozkrývat finanční toky a majetkové záležitosti, které jsou spojeny s herním byznysem a jeho lobbingem.

Zpověď vyléčeného hráče

Vedle úspěchů se ovšem Martin na své křížové výpravě proti gamblerství setkává také s řadou překážek. Největší z nich podle jeho mínění jednoznačně představuje korupce. „Řada politiků nebo úředníků přichází do kontaktu s penězi, které prostě nejsou schopni odmítnout. V hazardu je vždycky z čeho brát a ty prostředky jsou obrovské,“ popisuje Martin.

Martin Svoboda o své závislosti napsal knihu, kterou vydal až na třetí pokus, když mu v tom dvakrát předtím hazardní lobby zabránila. „Musel jsem to udělat z povinnosti ke všem lidem, kterým jsem ublížil a z povinnosti ke statisícům dalších rodin, které měly podobný osud,“ říká v současnosti snad již navždy vyléčený gambler. Za své dílo obdržel mezinárodní cenu Egona Erwina Kische za literaturu faktu.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS