manželé Ľubovi: Paradox české justice

manželé Ľubovi

„Dostanu pět měsíců za to, že jsem se někoho zastala? To je prostě neskutečné.“

Text: Jana Strnadová
Fotografie: Ľuboš Šanoba
Publikováno 14. 11. 2012

Jedno oblíbené pořekadlo praví, že každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán. Příběh manželů Ľubových je naplňuje beze zbytku. Nešlo jim přitom o nic víc než hájit zájmy dětí z dětského domova v Novém Jičíně, kde paní Ľubová více než sedm let pracovala jako vychovatelka. Na rozdíl od svých kolegů se nebála upozornit na možné nepravosti, které se za zdmi domova odehrávaly. Paradoxně to byli nakonec právě manželé Ľubovi, které soud potrestal za to, že splnili svou občanskou i morální povinnost.

Orgány, které nekonaly

Zní to jako scéna ze špatného filmu. V roce 2007 se manželé Radka a Miroslav Ľubovi zastali dětí, které si stěžovaly na údajné agresivní chování zástupce ředitelky v novojičínském dětském domově Michala Pokorného. Ten si mimo jiné vodil do domova svého ohaře, který opakovaně děti napadal a při posledním incidentu pokousal do tváře pětileté děvčátko tak vážně, že muselo být hospitalizováno.

„Jiní kolegové neměli tu odvahu říct, že se to nestalo poprvé,“ vysvětluje paní Ľubová, které její profesní čest nedovolila o celé záležitosti mlčet. Na druhou stranu připouští, že ani ostatní pracovníci dětského domova neměli jednoduchou pozici: Byli zastrašováni a obava ze ztráty místa jim zamknula ústa.

Manželé se pokusili nejprve anonymně obrátit na krajský úřad a na ombudsmana, nikde se však nedočkali podpory ani snahy případ prošetřit. Největší zklamání Ľubovi pociťují z lhostejnosti pracovníků v dětském domově, především však z nepochopitelné nečinnosti orgánů, které ve věci mohly učinit potřebné kroky, ale přesto nejednaly. „Stále jsme viděli, že se nic neděje. Kdo jiný má ty děti bránit, když rodiče nemůžou? Pokud to neudělají ti, kteří tu možnost mají, tedy sociálka a pracovníci dětského domova, děti zůstanou totálně bezbranné,“ odůvodňuje pan Ľuba, proč se s manželkou rozhodli vzít věci do vlastních rukou.

Věci by se měly dotahovat do konce

Poté, co se případ dostal do médií, Pokorný podal na Ľubovy trestní oznámení za pomluvu. Výsledkem soudního jednání bylo absurdní rozhodnutí, v němž soud konstatoval, že shledal Ľubovy vinnými z toho, že křivě obvinili novojičínský dětský domov z týrání svěřených dětí, a odsoudil je k podmíněnému pětiměsíčnímu trestu. „Bodem naší obžaloby bylo to, že jsme upozornili krajský úřad a ombudsmana, tedy instituce, které se těmito věcmi mají zabývat,“ vysvětluje tento neuvěřitelný paradox pan Ľuba a jeho žena rozhořčeně dodává: „Dostanu pět měsíců za to, že jsem se někoho zastala? To je prostě neskutečné…“

Manžele Ľubovy už celý případ připravil o mnoho času, sil a pochopitelně i peněz – a tento absurdní spor stále ještě není u konce. Čeká je další projednávání před krajským soudem, další stres a obavy, jak soudní moc rozhodne tentokrát. I přes všechny nepříjemnosti, které jim angažovanost v případě novojičínského dětského domova přinesla, však zůstávají nezlomeni. Věří, že jejich příběh může být pro spoustu z nás ponaučením, že věci by se měly dotahovat do konce.

„V žádném případě si nechceme stěžovat,“ zdůrazňuje paní Ľubová a její muž celé vyprávění uzavírá: „Stálo to zato. A pro mě to bude stát zato i podruhé i potřetí. Ani náhodou to neznamená, že do něčeho takového příště nepůjdu! Protože já se na sebe můžu podívat do zrcadla. A vím, že jdu za správnou věcí.“

 

pozn.ed.: Soudy po pěti letech řízení konečně rozhodly, že manželé Ľubovi nespáchali trestný čin pomluvy, když upozornili na možné týrání dětí v dětském domově v Novém Jičíně. Reportáž a vyjádření ředitele Ligy lidských práv, která případ manželů dlouhodobě monitoruje, zde.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS