manželé Čápovi: Policejní spravedlnost

manželé Čápovi

„Dožadoval jsem se se ženou pouze našich práv a práv našeho dítěte. Výsledek, kdy policejní inspekce vyhodnotila zákrok policistů jako adekvátní, je pro nás nepřijatelný.“

Text: Kristýna Malíková
Fotografie: Filip Fojtík
Publikováno 31. 10. 2012

Radovan a Jana Čápovi nepatří ke klasickým aktivistům, kteří by obráželi každou demonstraci. Přesto mají k přírodě velmi úzký vztah, a když probíhaly v roce 2011 v šumavském národním parku demonstrace proti kácení stromů, rozhodli se připojit. Aniž by projevili agresi či bránili policistům v zásahu, museli oba čelit trestnímu oznámení za napadení veřejného činitele, za které jim hrozily až tři roky vězení. „Nemohli jsme uvěřit, že tu situaci naprosto obrátili proti nám,“ říkají dnes společně.

Z demonstrace v Národním parku Šumava byly pořízeny dva záznamy. Jeden natočila Česká televize, druhý mluvčí blokády Vratislav Vozník. Ani z jednoho záznamu nebylo patrné, že by Radovan Čáp nebo jeho žena Jana napadli policistu. Ze záznamů byl patrný naopak jen naprosto nepřiměřený zákrok policisty proti Radovanu Čápovi. Bez varování jej udeřil ranou do krku a muž drobnější postavy se okamžitě složil k zemi. Přesto na něj policista ještě naklekl a navlékl mu pouta. Výsledkem bylo zlomené žebro a navrch trestní oznámení za napadení veřejného činitele.

Příběh naruby

Trestního oznámení se dočkala i Jana Čápová. Ta celému incidentu přihlížela. Když viděla přibližně devadesátikilového policistu, který nepřiměřeně pacifikoval jejího manžela, chtěla policistu odtrhnout, ale sama věděla, že na to fyzicky nemá. „Přirozeně jsem měla strach, ten policista byl zcela nepříčetný a používal vůči mému muži očividně nepřiměřenou sílu,“ vzpomíná Jana Čápová. Trestní oznámení, které jim posléze přišlo, bylo pro ně proto obzvláště šokem. Policejní vyšetřovatelé neváhali obrátit se i na zaměstnavatele Čápových. Radovan pracuje jako IT technik pro státní úřad a jeho žena je dětskou vychovatelkou. Obě zaměstnání samozřejmě vyžadují čistý trestní rejstřík. „Máme dvě děti. Stres, kterým jsme si oba prošli, byl neuvěřitelný,“ líčí Radovan Čáp.

(Ne)pořádková policie

Celé demonstrace proti kácení  v šumavském parku se manželé Čápovi účastnili v poklidu. Situace, která je dovedla až před soud,  se přihodila poté, co Čápovým policie zadržela tehdy sedmnáctiletou dceru a odvážela ji na výslech. Protože však nebyla plnoletá, chtěli se rodiče všech policejních úkonů účastnit. K dceři se ani přes několik upozornění policistů nedostali. „Policisté na mě vůbec nereagovali. Odmítali jakoukoli diskuzi,“ vzpomíná dnes Jana Čápová. Ke konfliktu došlo ve chvíli, kdy se snažila promluvit s řidičem eskortního vozu, který demonstranty odvážel. „Ani mi neodpověděl, jen zavolal další policisty vysílačkou,“ popisuje jednání policistů Jana Čápová. Ona sama byla od vozu odhozena stranou a její manžel následně napaden. Ačkoli se incidentem zabývala policejní inspekce, zásah policisty vyhodnotila jako adekvátní.

Soud manžele vinnými z napadení veřejného činitele neuznal. Policista, který proti Čápovým zasahoval, však také vyvázl bez trestu. V jeho prospěch vypovídali jeho kolegové, i když každý měl jinou verzi. Manželé Čápovi se rozhodli nenechat případ „vyšumět“ a se stížností se obrátili proto na veřejného ochránce práv. „Dožadoval jsem se se ženou pouze našich práv a práv našeho dítěte. Výsledek, kdy policejní inspekce vyhodnotila zákrok policistů jako adekvátní, je pro nás nepřijatelný, “ vysvětluje Radovan Čáp své kroky. „Vzpomněla jsem si na rok 1989 a chování policistů na demonstraci mi nelibě připomnělo chování tehdejších pořádkových policistů. Proto tu věc nechceme nechat být, dokud nebude spravedlivě uzavřena,“ dodává jeho žena Jana.

Video z osudného zákroku lze vidět zde.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS