Ludvík Hess: 50 babyboxů, 81 životů

Ludvík Hess

„Když nemáte legislativní podporu, je těžké najít sponzory a navázat spolupráci se zdravotnickými středisky, kde by se babyboxy mohly umístit.“

Text: Kristýna Malíková
Fotografie: Filip Fojtík
Publikováno 19. 2. 2013

Díky jeho projektu se podařilo zachránit k dnešnímu dni 81 dětí. Ludvík Hess, novinář, spisovatel a chovatel koní, dal díky babyboxům naději nešťastným matkám v krajní nouzi, jejichž situaci si většina z nás neumí představit. Zároveň dal šanci stovkám dětí, které nemusí nutně skončit v popelnicích a keřích a snáze se mohou dostat i do pěstounských rodin.

50 babyboxů, 81 životů

První babybox byl na území České republiky zprovozněn v pražském GynCentru  v roce 2005. O pět měsíců později byl další nainstalován v Brně při Nemocnici Milosrdných bratří. V současnosti na našem území funguje padesát babyboxů, další se připravují. Ačkoli za sedm let existence zachránily tyto schránky desítky novorozenců, nebylo jejich prosazení  jednoduché. Dodnes jsou díky hraniční etice i legitimitě trnem v oku především evropským úředníkům.

Problém s legislativou

Ministerstvo zdravotnictví bylo od počátku proti babyboxům. „Když nemáte legislativní podporu, je těžké najít sponzory a navázat spolupráci se zdravotnickými středisky, kde by se babyboxy mohly umístit,“ vysvětluje Ludvík. Díky jeho vitalitě a entuziasmu ale nakonec zvítězil a babyboxy podpořilo několik významných advokátů a soudců. Mimo jiné i bývalý ředitel Ústavu státu a práva České akademie věd Jaroslav Zachariáš, který vypracoval stěžejní posudek, podle kterého zřízení babyboxů neodporuje českému ani mezinárodnímu právu a odložení dítěte do něj není trestným činem.

Paragrafy vs. život

Poměrně kontroverzním bylo kolokvium uspořádané vládním zmocněncem pro lidská práva Michaelem Kocábem v roce 2010. Pozváni byli především odpůrci projektu, ze strany lidí podílejících se na provozu babyboxů o něm nevěděl nikdo. Závěrečná zpráva tedy vyšla jednoznačně proti babyboxům.

„Nemyslím si, že svět bude krásnější, když všechno bude upraveno zákonem nebo vyhláškou a nebude se přihlížet na okolnosti. Ani si nemyslím, že novorozenec nalezený na autobusové zastávce, ve sklepě nebo na záchodě v nemocnici má zajištěna komfortnější práva než dítě z babyboxu,“ podotýká k tehdejším závěrům zmocněnce pro lidská práva Ludvík Hess.

Nakonec se našel pouze jeden účastník kolokvia, který měl zájem se blíže seznámit s fungováním babyboxů. Podle samotného Ludvíka Hesse ostatní účastníci babybox nikdy ani neviděli.

Historie

„Schránky se zřizovaly při klášterech už ve středověku. Novodobá vlna zakládání skříněk se objevila kolem roku 2000. V sousedním Německu se během pěti let zprovoznilo na padesát takových schránek,“ říká Ludvík Hess, předseda občanského sdružení Statim (z latinského hned, okamžitě, pozn. autora). Zajímavostí je, že název babybox není zcela univerzální a v mnoha zemích se užívá pro toto zdravotnické zařízení jiných názvů. V Německu například se užívá Babyklappe, v Itálii Culla per la vita, v Polsku Okno życia.

Inicátory českého programu byli Ludvík Hess a advokát Roman Hanus. Hlavním inženýrem projektu první generace byl Michal Čumpelík. Druhou generaci nyní vyrábí samotné sdružení, jehož subdodavatelem je firma Montel Zdeňka Juřici.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS