Luděk Maděra: Zlín korupční

Luděk Maděra

„Snad si lidé uvědomí, že má smysl se ptát a trvat na odpovědi, nevzdat se. Pokud já to dotáhnu do konce, tak si myslím, že to zase někdo další posune kousek dál.“

Text: Michal Šindelář
Fotografie: Michal Šindelář
Publikováno 9. 1. 2013

Již třináct let se Luděk Maděra snaží o průhlednou státní správu. Jeho požadavky na informace od zlínského magistrátu odhalují tunelování veřejných zdrojů a staly se celostátním vzorem na uplatňování zákona o svobodném přístupu k informacím.

Nezavřel oči před korupcí

Příběh Luďka Maděry se začal odvíjet v roce 1999, kdy se stal vedoucím IT oddělení zlínského magistrátu. V nové práci ihned narazil na velmi předražené zakázky, které odmítal krýt. Tím si znepřátelil vedení magistrátu. „Buzerují vás v práci za to, že nechcete krýt tunelování a nemáte obranu,“ vzpomíná Luděk na neexistující mechanismy, které by chránily poctivé úředníky ve státní správě. Po roce a půl se díky své neoblomnosti dočkal okamžitého zrušení pracovního poměru.

Luďkovi však hospodaření magistrátu ani nadále nebylo lhostejné. „Začal jsem si dávat žádosti o informace na základě zákona číslo 106,“ vzpomíná Luděk, jak začal rozkrývat předražené zakázky a odměny nového vedoucího IT oddělení. Zjistil, že nový vedoucí IT odboru dostal na mimořádných odměnách za osm let 1,6 milionu korun. Ten samý člověk však připravil magistrát o statisíce na pokutách udělených za protiprávně zadaná výběrová řízení. „Upozorňoval jsem policii, že na radnici se dávají odměny za porušování zákonů,“ líčí Luděk.

S novým dobře odměněným vedoucím se ztrojnásobil počet zaměstnanců IT oddělení, ani to však nestačilo, a byla uzavřena smlouva s externí firmou o outsourcingu IT služeb v hodnotě 190 tisíc korun měsíčně. „Aby ta firma mohla vůbec vykázat nějakou činnost, tak si nikdo z radnice nesmí vyměnit toner v tiskárně sám. Musí požádat o outsourcový zásah,“ vysvětluje Luděk nevýhodnost uzavřené smlouvy.

Informace a průhlednost jsou klíčem

Magistrát se snaží Luďkovi Maděrovi všemožně bránit a informace o hospodaření s veřejnými prostředky před veřejností tajit. Až Nejvyšší správní soud rozhodl o tom, že údaje o odměnách z veřejných financí nejsou osobními údaji a že musí být zveřejněny. V jiném případě zlínský magistrát účtoval desetitisíce za poskytnutí informací, anebo informace poskytnul, ale v cenzurované podobě.

Rozsudek Nejvyššího správního soudu, který umožnil odhalení odměn udělených novému vedoucímu IT oddělení zlínského magistrátu, vyvolal v Česku chuť uplatňovat právo na informace a umožnil tak lepší kontrolu veřejné správy. Díky Luďkovi Maděrovi se lidé žijící v Česku dozvěděli mnohdy o astronomických odměnách některých zaměstnanců ministerstev nebo prezidentova úřadu.

„To jsou peníze občanů, to nejsou peníze radních,“ zdůrazňuje Luděk, že občané mají plné právo vědět o každé koruně, kterou magistrát utratí. Luděk Maděra nabízí všechny své poznatky o zlínském magistrátu na zvláštním webu, kterým inspiruje ostatní k zvědavosti o tom, jak je nakládáno s jejich daněmi.

Vytrvalostí k úspěchu

„Ideální stav bude, až orgány státní správy a samosprávy povedou účetnictví na internetu,“ vytyčuje žádoucí stav Luděk, který by nedovoloval tunelování veřejných zdrojů. „Snad si lidé uvědomí, že má smysl se ptát a trvat na odpovědi, nevzdat se. Pokud já to dotáhnu dokonce, tak si myslím, že to zase někdo další posune kousek dál,“ věří Luděk.

Boj Luďka Maděry za průhlednou a důvěryhodnou správu města Zlína trvá bezmála již čtrnáct let. „Nerad nechávám věci nedotažené. A čím více si ze mě magistrát dělá srandu, tím více se do toho zakousávám,“ objasňuje svou vytrvalost Luděk.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS