Linda Krejsová: Kvalitní vzdělání

Linda Krejsová

„Nikdo se nás nezeptal, jestli s tím souhlasíme, nebo ne. Jenom nám přišel papír s tím, že má poruchu a bude navštěvovat jinou školu.“

Text: Barbora Čapková
Fotografie: Radomír Maceček
Publikováno 4. 1. 2013

Když byla Maruška v páté třídě, zjistili jí v pedagogické poradně, že má mozkovou dysfunkci a musí přejít na speciální školu. Na té se jednak velmi nudila, a jednak zažívala nepříjemnou šikanu. Její maminka Linda Krejsová se rozhodla, že ji musí dostat zpátky. A právem. Při dalších testech se totiž zjistilo, že děvčátko žádnou dysfunkcí netrpí.

Maruška musela pravidelně chodit na vyšetření ke speciálnímu pedagogovi, protože trpí epilepsií. Že má mozkovou dysfunkci, jí poprvé zjistili v páté třídě a automaticky ji přeřadili do speciální školy. „Nikdo se nás nezeptal, jestli s tím souhlasíme, nebo ne. Jenom nám přišel papír s tím, že má poruchu a bude navštěvovat jinou školu,“ upřesňuje paní Krejsová.

Ve škole se Maruška nudila a byla šikanována

Maruška se ale v nové škole nudila. „Učení se smála a doma říkala, že se tam učí strašně jednoduché věci,“ vykládá její maminka. Navíc tam hned od začátku byla velmi nepříjemná atmosféra. „Měli jsme tam například postiženou holčičku, která potřebovala na záchod. Asistent nikde nebyl, a tak jsem jí pomohla. Pak jsem dostala vynadáno, že jsem opustila patro,“ vzpomíná samotná Maruška.

Také začala mít velké problémy s paní učitelkou. Věčně dostávala poznámky a jednou přišla i s trojkou z chování. „Dodnes nám nebylo vysvětleno za co,“ rozčiluje se Krejsová. Deprimovali ji tam natolik, že dokonce musela jednu dobu navštěvovat psychiatra. Podle rodičů Marušky hrál v celé věci roli také trochu rasismus. „Jakmile byl ve třídě někdo jiné barvy pleti, nevyhnul se šikaně,“ říká Krejsová.

Další testy dysfunkci nepotvrdily

Paní Krejsová náhodou na internetu narazila na Ligu lidských práv, na kterou se s případem obrátila. Marušku objednali na vyšetření v jiné pedagogické poradně, kde zjistili, že žádnou mozkovou dysfunkci nemá. Společně začali objíždět školy, kam by mohla Maruška přestoupit. Paní Krejsová se však nakonec rozhodla bojovat za to, aby se Maruška vrátila do místní školy. „Proč bychom měli ustupovat? Proč by měla holka dojíždět a v zimě mrznout? My jsme nepochybili, to škola pochybila, takže jsme chtěli, ať si vezmou holku zpátky,“ říká Krejsová.

Začali nás pomlouvat a udali na sociálku

Loňské září však paní Krejsová nevěděla, kam má Marušku poslat. „Ze speciální školy byla kvůli novým výsledkům vyřazena a ve škole u nás na vesnici se paní ředitelka ještě k jejímu případu nevyjádřila,“ vysvětluje. Prvního září je poslala domů a hned na to si začala vymýšlet, proč Marušku nechtějí do školy zpátky. „Říkala, že pije a dělá lumpárny s partou. Přitom Maruška vůbec nechodí ven a je kvůli epilepsii pořád pod dohledem,“ vysvětluje paní Krejsová. Dokonce na jejich rodinu poslala sociální pracovnici za to, že její děti chodí špinavé a hladové. „Přišlo mi to tak líto, hodně jsem to obrečela.“

Je nás takových více, ale nikdo nic neřekne nahlas

Maruška není jediná z vesnice, která byla přeřazena na speciální školu. Z jejich tří tisícové vesnice jezdí skoro čtyřicet dětí do speciálních škol. „Přijde mi to dost, myslím si, že se ředitelka dětí s trochu horším průměrem zbavuje, aby škola dostávala větší dotace,“ říká. Spousta maminek si na to také stěžuje a nadává, ale žádná nikdy nic neudělala. „Když jsem se s nimi o tom bavila, každá řekla ano. Ale když jim řeknu, ať přijdou, že přijedou právničky a promluvíme si o tom, žádná nechce. To mě hodně mrzí,“ doplňuje.

I přes to všechno se jejich rodina odmítla jakkoliv stáhnout, a proto jim ve škole nakonec vyšli s Maruškou vstříc. Musela však dohnat tři roky studia, proto jí doporučili nastoupit o rok níže. „Nejlepší na tom bylo, že Maruška ročník opravdu zvládla a to jí na škole nikdo nevěřil,“ říká její maminka. „Jsem hrdá na to, že jsme jediní v republice, komu se toto podařilo. Chce to ale i další bojovné maminky, jinak se tento problém nedostane na světlo,“ tvrdí.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS