Karla Hofmannová: Nenasytní developeři

Karla Hofmannová

„Zastupitelé by měli jednat s nadhledem. Území má vždy nějakou funkci, kvalitu, počet obyvatel. Nemělo by se do ničeho zasahovat bez vědomí místních lidí.“

Text: Kristýna Malíková
Fotografie: Filip Fojtík
Publikováno 19. 2. 2013

V roce 2009 se v podstatě náhodou obyvatelé čtvrti Majdalenky v Brně na Lesné dozvěděli, že se oblíbená čtvrť bude rozšiřovat. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby se nejednalo o stavbu domů výškou převyšujících většinu staveb na Majdalenkách a mnohým obyvatelům neznehodnocovaly jak životní prostředí, tak i investice do jejich bydlení. Vzniklo tak sdružení Majdalenky, v jehož čele stojí Karla Hofmannová.

Šestnáctipatrový gigant

Změna úředního rozhodnutí v územním plánu v roce 2009 znamenala pro obyvatele Lesné počátek boje s developerskou firmou. Ta vypracovala projekt na šestnáctipatrový dům ve čtvrti Majdalenky. Místní se okamžitě začali bouřit, a vzniklo tak zmiňované sdružení Majdalenky.

„Lesná je jedno z nejlukrativnějších sídlišť v Brně. Lidé tu platí za to, že bydlí v blízkosti lesa, mají výhled, je tu čisto,“ vysvětluje předsedkyně sdružení Karla Hofmannová. Staré Majdalenky se postavily už v roce 1999. Jejich struktura měla plynulou návaznost na prostředí Lesné, k jejímž hlavním kladům patří dostatek zeleně a nepřehuštěnost stavbami. Developerský projekt počítající s šestnáctipatrovou stavbou tohle nejen narušoval, ale ani nezapadal do logiky sídliště.

Zaplacený výhled na výškovou budovu

Stavba byla nejdříve zahrnuta v územním plánu z roku 2005. Tehdy se ještě jednalo o stavu čtyřpatrovou. Konečný záměr developerské firmy všem ale vyrazil dech. Stavba by do prostředí architektonicky nezapadla, všechny okolní budovy by mnohonásobně převyšovala.

„Když si na nových Majdalenkách lidé kupovali byty, připláceli si za výhled. Čím vyšší patro, tím vyšší cena. Díky takové stavbě by o něj přišli a stejně tak i o investované peníze. Jejich majetek by byl znehodnocen. Lidé to vnímali jako podraz,“ popisuje Karla Hofmannová, která na Majdalenkách žije od počátku jejich vybudování a snaží se společně se svým sdružením ráz Lesné zachovat stůj co stůj.

Nižší budova. Ale ve trojím provedení

Přibližně po roce fungování sdružení Majdalenky mohlo slavit úspěch. Developer svůj megalomanský projekt stáhl. Radost však dlouho netrvala a firma vypracovala projekt nový, tentokrát na devítipatrovou budovu. Po jednáních se nakonec rozběhl projekt osmipatrového domu, který by nenarušoval ráz okolí tolik.

„Vtip byl nicméně v tom, že ten osmipatrový dům neměl být jeden, ale tři vedle sebe. Developerská firma si prostě neustále upravovala pravidla podle sebe,“ vypráví Karla Hofmannová. Developerská firma se snažila se sdružením domluvit, aby projektu nebránilo, a nabízela například výstavbu školky.

Kličkování v projektu

Mezitím se Karla Hofmannová stala zastupitelkou. Díky tomu měla blíže k informacím a časem se potvrdilo, že školka byla jen zástěrka a snaha místní umlčet. Po prověření studií se přišlo na to, že se tam školka postavit nedá. Plocha byla úzká, neosvětlená, zastavěná vysokými domy ze tří stran, vhodná na komerční využití typu fitness nebo parkoviště.

Snahy uchránit prostředí od megalomanských developerských plánů se proto opíraly i o možnost učinit z Lesné památkovou zónu. Vzhledem k mnoha úpravám, které na území dosud proběhly, se to však nepovedlo. Výsledkem byla nakonec studie, která se měla stát podkladem pro plánování a rozvoj.

Developeři se ale svých plánů také jen tak vzdát nehodlali. Vznikla tedy petice, kterou mohou podpořit i lidé, kteří na Lesné přímo nežijí. Sdružení Majdalenky tak bojuje dál.  „Zastupitelé by měli jednat s nadhledem. Území má vždy nějakou funkci, kvalitu, počet obyvatel.  Nemělo by se do ničeho zasahovat bez vědomí místních lidí,“ dodává na závěr Karla Hofmannová.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS