Jiří Koželouh: Výzvou proti plýtvání

Jiří Koželouh

„České zákony umožňují lidem zakládat sdružení a pouštět se do aktivit, které nikdo jiný nedělá. Pak se mohou vyjadřovat v různých povolovacích řízeních. A to je dobře.“

Text: Michal Šindelář
Fotografie: Michal Šindelář
Publikováno 18. 2. 2013

Spalujeme uhlí, plyn, benzín, naftu a bez spalování se zdánlivě neobejdeme. To chce změnit iniciativa Velká výzva. Pomocí nové legislativy podporuje snížení závislosti na fosilních palivech a posunutí celé společnosti vpřed. Na tomto programu pracuje i Jiří Koželouh, který se od sbírek pro charitu během svého života posunul až k prosazování legislativních změn.

Velká výzva osvobodit se od plýtvání

V současnosti se Jiří spolu s dalšími lidmi z Hnutí DUHA snaží prosadit zákon podle úspěšného britského vzoru, který by snižoval závislost země na fosilních palivech. „Potkáváme se s politiky, pracujeme s médii a vysvětlujeme přínosy takového zákona. Zapojujeme také veřejnost, už 25 tisíc lidí oslovilo své poslance a poslankyně, aby takový zákon přijali,“ vyjmenovává Jiří způsoby, jakým se snaží dosáhnout cíle.

Velká výzva, jak se program jmenuje, upozorňuje na celou řadu nevyužitých příležitostí. Díky zateplení a jiným „vychytávkám“ se dá snížit celková spotřeba tepla v českých domech až o 60 procent. Celá česká ekonomika je vůbec pátá nejvíce energeticky náročná v celé Evropské unii. Možnosti úspor jsou všude: od rodinných domů přes průmyslové podniky až k veřejné dopravě anebo dopravě zboží.

Od sbírky pro Charitu po životní prostředí

Spolupráce na takto významném projektu není pro Jiřího náhodnou, ale odráží jeho dlouhodobé životní postoje. „Už ve čtrnácti letech jsem začal pomáhat Charitě ČR se sbírkami na ulici,“ ohlíží se Jiří zpět. V roce 2001 pak začal studium na přírodovědecké fakultě a hned se také stal dobrovolníkem. „Na menze jsem viděl plakátek brněnské Amnesty International a začal jim pomáhat. A od dalšího roku jsem pomáhal i v NESEHNUTÍ, kde působím jako dobrovolník dodnes,“ vzpomíná Jiří na svůj vstup do prostředí nevládních organizací.

Jeho další směrování úzce souviselo s oborem jeho studia. Od tématu lidských práv se přesunul k oblasti, ve které toho mohl dokázat více. „Studoval jsem geografii se specializací na klimatologii a krajinnou ekologii a to mne přitáhlo k tématu životního prostředí,“ říká. Jiří spojil svou odbornost se svou potřebou upozornit na věci, které jsou špatně a lze je vylepšit.

Zdárnou akcí, na které se podílel, byla blokáda pochodu neonacistů Brnem. Když se proti neonacistům postavili poprvé v roce 2005, protestu sedmnácti lidí si málokdo všiml. „V roce 2011 proti pochodu neonacistů protestovalo už 1 500 lidí, studenti, důchodci, ale také třeba rektor Masarykovy univerzity. V tu chvíli bylo vidět, že se nejedná o střet mezi dvěma družstvy, ale že se veřejnost postavila neonacistické ideologii,“ hodnotí jednu z úspěšných aktivit Jiří.

Lidé nevládním organizacím věří

Ačkoliv se někteří politici a novináři staví na odpor proti občanské společnosti a nevládním organizacím, Jiří si myslí, že se jedná jen o okrajový jev. „Když se průzkumy veřejného mínění dotazují, komu lidé nejvíce věří v oblasti životního prostředí, na prvních místech se vždy umisťují obce a nevládní organizace. A naopak poslední místa patří ministerstvu a parlamentu.“

Důvěra obyvatel Česka v nevládní organizace však lidem jako Jiří nespadla do klína z nebe. „Vymýšlíme, jak se s lidmi bavit, abychom nacházeli styčné plochy. Musíme se s lidmi shodnout a najít společný zájem,“ upozorňuje Jiří, že těžko jde dělat něco pro lidi bez lidí.

Kolikrát si však dovedou lidé pomoc sami a profesionálové jako Jiří už jen dávají rady. „České zákony umožňují lidem zakládat sdružení a pouštět se do aktivit, které nikdo jiný nedělá. Pak se mohou vyjadřovat v různých povolovacích řízeních. A to je dobře,“ oceňuje Jiří demokratické prostředí České republiky.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS