Jiří Kotek: Karlovarská losovačka

Jiří Kotek

„Po mém odvolání jsem se rozhodl zjistit, zda je více takových jedinců, co se snaží zabránit dnešním mocenským nešvarům. Začal jsem jezdit na workshopy pořádané protikorupčními nevládními organizacemi a potkávat se s podobně smýšlejícími lidmi.“

Text: Jana Strnadová
Fotografie: Ľuboš Šanoba
Publikováno 8. 1. 2013

Řada lidí o něm hovoří jako o věčném revolucionáři a potížistovi. Ani toto očerňování mu však nebere chuť pouštět se do dalších bojů a rozkrývání nekalých kauz. Koneckonců to byl právě Jiří Kotek, díky němuž mohla před pár lety na internetu celá republika sledovat hořkou komedii s názvem „Karlovarská losovačka“.

Odpůrci mu vytvořili negativní mediální obraz

Občanským aktivistou je pan Kotek prakticky již od 80. let, kdy se začínal angažovat a účastnit demonstrací proti tehdejšímu režimu. „Od 19. listopadu 1989 jsme v Karlových Varech organizovali Občanské fórum a každodenní demonstrace. Po této stránce byly Karlovy Vary hned po Praze nejaktivnějším městem v republice,“ vzpomíná. Po nějakém čase však společnost z opojení svobodou vystřízlivěla a Jiří Kotek si uvědomil, že porevoluční atmosféry využívají lidé ne zcela čistého charakteru a demokracie se začíná pozvolna deformovat. „Vytvořil jsem tedy malou politickou stranu a snažil se opět angažovat ve veřejném prostoru,“ popisuje.

Sám přiznává, že svou činností musel zákonitě mnoha lidem „překážet“. Není tedy divu, že odpůrci pana Kotka se rozhodli pro odvetu a postarali se mu tím o negativní „reklamu“. V roce 1996 zašla celá situace tak daleko, že byl Jiří Kotek sedmkrát trestně stíhán za podvod, porušování při správě majetku a zpronevěru. Všechna tato obvinění ho v té době poměrně „proslavila“ v médiích – přesně jak si jeho odpůrci přáli. „Bylo to na objednávku, aby mě umlčeli, a já jsem byl v šoku, že i několik let po revoluci funguje policie a státní zastupitelství stejně jako před listopadem,“ stěžuje si a s povzdechem dodává: „Očernit někoho je bohužel strašně jednoduché, ale vysvětlit a obhájit pravdu téměř nemožné.“

Zmanipulované výběrové řízení

Mlčet ale pan Kotek nehodlal ani poté, co se mu podařilo svou pověst u soudu očistit, a trestní oznámení byla pro nezákonnost zrušena. Vrátil se zpátky do zastupitelstva Karlových Varů a začal kolem sebe shromažďovat mladé slušné lidi s morálním kreditem a vytvářet opozici.

V roce 2007 proslul medializací kauzy, která se lidem vryla do paměti jako „Karlovarská losovačka“. Jednalo se o evidentně zmanipulované výběrové řízení na výstavbu multifunkční haly. To, že je výběr finalistů miliardové veřejné zakázky více než podezřelý, dokazoval i videozáznam z losování stavebních firem, na němž je zachyceno, jak losující krátce po sobě vybere první finalisty a pak tři čtvrtě minuty hledá v osudí poslední dva lístky – libereckou firmu Syner, Baustav a Metrostav. Koneckonců toto video, které je dodnes dobře vyhledatelné na serveru YouTube, hovoří za vše.

„Povedlo se nám nejen odhalit způsob, jakým je celý proces přidělování zakázek zmanipulovaný a jak je ta stavba dvojnásobně předražená, ale i odhalit příčinu a dosáhnout restriktivního opatření. Během půl roku jsme také vytvořili šest velkých mediálních vln, takže dnes už tuto kauzu zná kdekdo nejen v republice, ale i v Evropě. Velkou satisfakcí je pro mě také to, že čtyři roky poté se schválil nový zákon, který losování zrušil,“ vypočítává pan Kotek, jakých úspěchů se v kauze podařilo dosáhnout.

Síla pozitivního příkladu

„Volby 2010 mě vynesly do pozice prvního náměstka,“ pokračuje ve svém vyprávění Jiří Kotek. „Ihned po nástupu do funkce jsem se poctivě pustil do plnění toho, co jsem slíbil, v duchu našeho volebního hesla „Dost a Změna“. Brzy jsem však začal pociťovat první tlaky na mé odvolání,“ říká Kotek. Ostatně na webových stránkách opozičních zastupitelů města Karlovy Vary je možné přečíst si široký výčet kroků, které byly podniknuty za účelem dehonestace Jiřího Kotka a jeho odvolání z funkce, k němuž nakonec po osmi měsících skutečně došlo.

„Po mém odvolání jsem se rozhodl zjistit, zda je více takových jedinců, co se snaží zabránit dnešním mocenským nešvarům,“ vzpomíná s úsměvem. „Začal jsem jezdit na workshopy pořádané protikorupčními nevládními organizacemi a potkávat se s podobně smýšlejícími lidmi.“ Přestože Jiří Kotek při své angažovanosti narážel a stále naráží na překážky, které by druhého skolily a odradily, nehodlá to vzdát. „Vadí mi, když menšiny nebo jedinci trpí bezprávím. Uplatňování moci proti někomu slabšímu mě vždycky iritovalo. Jsem pyšný na to, že naše příběhy jsou pro lidi na workshopech motivační a že mají sílu pozitivního příkladu,“ dodává závěrem.

Související odkazy:

Informační zpravodaj opozičních zastupitelů města Karlovy Vary

Reportáž České televize o odvolání Jiřího Kotka z funkce prvního náměstka

Karlovarská losovačka

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS