Jan Korytář: Občanská chobotnice

Jan Korytář

„Jsem vystudovaný ekolog. Pracoval jsem šestnáct let v neziskovce. Tam jsem se však v posledních letech dostal i k protikorupčním aktivitám,“ říká. Když se jednou dostal k rozdělování veřejných dotací, daný způsob mu přišel netransparentní a nespravedlivý.

Text: Barbora Čapková
Fotografie: Radomír Maceček
Publikováno 31. 1. 2013

Protikorupčním aktivitám se začal Jak Korytář věnovat zhruba před sedmi lety. Všechno dělal v rámci neziskové organizace, postupem času si však uvědomil, že je třeba tuto problematiku řešit i z druhé strany. Vstoupil tedy na politickou scénu. Jeho cílem je její dosavadní fungování změnit.

Jsme političtí analfabeti

Zezačátku Jan Korytář do politiky nechtěl. „Jsem vystudovaný ekolog. Pracoval jsem šestnáct let v neziskovce. Tam jsem se však v posledních letech dostal i k protikorupčním aktivitám,“ říká. Když se jednou dostal k rozdělování veřejných dotací, daný způsob mu přišel netransparentní a nespravedlivý. Začal jej tedy kritizovat.

Po určité době přišel s rozhodnutím, že chce ovlivňovat politiku zevnitř. Stal se tedy opozičním zastupitelem v Liberci. „Postupně jsem se teprve začal dozvídat, jak vlastně politika funguje,“ říká. Podle něj to u nás skoro nikdo neví. „Většina lidí v České republice jsou političtí analfabeti. Neví, jak funguje radnice nebo kdo je to třeba zastupitel,“ vysvětluje. Je pak podle něj jednoduché tuto masu politických analfabetů ovládat a jakkoliv zacházet s jejich penězi.

Musíme vytvořit „občanskou chobotnici“

Zastává názor, že politická scéna je plná zlodějů, kteří se domlouvají mezi sebou, mají dopředu rozdané zakázky a jde jim jen o peníze. „Spousta lidí si myslí, že politici takoví nejsou. Dříve jsem k takovým lidem patřil taky. Postupně jsem ale začal zjišťovat, jaká je skutečnost,“ vzpomíná. Když zjistil, co se s penězi nás občanů děje, tím více ho motivovalo o ně bojovat.

„Když nějaké věci nefungují a vidím, že existuje cesta, jak to změnit, snažím se tu cestu prorazit,“ říká. Dal tedy dohromady skupinu lidí, kterou přesvědčil o tom, že má cenu s tím bojovat. Nezaměřuje se však na konkrétní kauzy, protože mu přijde, že jedna kauza nic nezmění. „Když chceme současnou politickou chobotnici porazit, musíme na druhé straně vytvořit něco podobného. Pracovně tomu říkám občanská chobotnice,“ říká. K jejímu vytvoření je třeba dát dohromady správné lidi a peníze a utkat se v politickém boji.

Z nuly na deset zastupitelů při prvních volbách

Zezačátku se svoji stranou Změna pro Liberec kandidoval v komunálních volbách. S pouhým rozpočtem sto třicet tisíc korun dokázali získat dvacet jedna procent. Protože se však nebál nepodepsat nevýhodné smlouvy a snažil se, aby se z města nevysávaly peníze, ostatním stranám na radnici zavazel. A tak byla jeho strana odvolána. Dokázal se však i dále společně s ostatními domluvit, sehnali si sponzory, půjčili si peníze a šli to zkusit do krajských voleb. „Riskli jsme to a vyšlo to,“ vzpomíná.

Jejich politické uskupení Změna pro Liberecký kraj dokonce patří mezi nejúspěšnější uskupení v krajských volbách, protože se jim hned napoprvé podařilo dostat z nuly na deset zastupitelů. Korytář však přiznává, že boj to nebyl jednoduchý. „Současní politici u moci bohužel disponují více penězi, než máme my, což se odráží už třeba při volebních kampaních,“ vysvětluje. Přesto se však ukázalo, že peníze nejsou všechno.

Chtěl bych do toho zapojit i ostatní kraje

Jeho cílem a posláním je dostat slušné lidi do politiky, protože bez toho se podle něj nedá nic změnit. „Snažím se o tom přesvědčovat zejména ty, kteří dlouhodobě hájí veřejný zájem. Věřím, že většina z nich bude mít nadále stejný postoj a bude veřejný zájem hájit i z pozice politika,“ vysvětluje. To je podle něj klíčová věc. „Je lepší, když se jednotliví bojovníci spojí a zkusí věci ovlivnit z druhé strany, tedy z radnice nebo kraje,“ říká.

Tisíckrát měl samozřejmě pocit, že to nepůjde. „Ačkoli vydržím docela hodně, někdy se mi při návštěvě zastupitelstva dělalo fyzicky nevolno,“ říká. Postupem času a v souvislosti s jejich úspěchy se však tyto pocity proměnily a Korytář chce určitě dál pokračovat v tom, co dělá. Zejména by chtěl získat pro jeho myšlenku lidi z dalších krajů. „Možná známe ten recept a přál bych si, aby fungoval i celorepublikově.“

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS