Jakub Klouzal: Nezkorumpovatelnost!

Jakub Klouzal

„Člověk se nemá ohýbat. Jakmile se jednou ohnete, zkazíte sebe i své okolí.“

Text: David Kopecký
Fotografie: Zdeněk Lipenský
Publikováno 1. 2. 2013

Dva a půl roku psychického teroru a obav o vlastní život. Zdravotní problémy, zničená kariéra i osobní život. I to je cena, která se v Česku platí za boj s korupcí.

Jakub Klouzal začal pracovat jako ředitel IT odboru na Ministerstvu zahraničí v roce 2008. Nedlouho po svém nástupu ale zjistil, že veřejné zakázky na jeho úřadu jsou zadávány nestandardně. Poukázal na konkrétní neprůhledné kauzy i osoby a svá podezření předal svým nadřízeným. Ukázalo se ovšem, že nikdo nemá o rozpletení korupční chobotnice zájem. Někteří lidé, kterým informace předal, byli dokonce do finančních machinací sami zapojeni.

Korupčníci se chtěli mstít

Jakub postupně začal celou věc eskalovat k samotnému vedení ministerstva. Sešel se s tehdejším ministrem Kohoutem a díky schůzce se podařilo odvolat klíčového muže peněžních úniků. Jak ale tlačil na prošetření případu, tak rostl i tlak na něj samotného. „Když můj nadřízený odešel, myslel jsem si, že ten nátlak na mě přestane, ale naopak situace zhoustla, zjistili, že jsem pro ně nebezpečný,“ popisuje Jakub, jak mu postupně začalo jít o vlastní život.

Jakub začal být sledován a odposloucháván, obdržel několik výhrůžek. „Chtěli vědět, s kým se stýkám, co plánuji. Nasadili na mě člověka, který za mnou přišel v tramvaji a celou cestu na mě křičel a vyhrožoval mi,“ líčí Jakub ilegální praktiky jeho kolegů. Byly proti němu používány i další metody psychického teroru, často velmi sofistikované. Nadřízení Jakuba zavalovali nesmyslnou prací až k samotnému okraji fyzického vyčerpání, byl běžně označován za zloděje a podrazáka. „Nakonec zůstanete jeden proti všem. Nemůžete o tom ani s nikým mluvit, protože ten by to začal šířit dál a vy byste se ocitl v ještě větším nebezpečí. Navíc by vám to ani nikdo neuvěřil,“ přibližuje Jakub svou tehdejší beznaděj.

Nezájem ministra a rezignace

Nakonec se kvůli nečinnosti úřadu opět sešel přímo s ministrem, kterým už tehdy byl Karel Schwarzenberg. Šéfovi úřadu předložil materiály a nahrávky, které nashromáždil jako důkazy. Ten přislíbil prošetření případu. Na ministerstvu ovšem musel Jakub díky neustálému nátlaku nakonec skončit. „Byl jsem na tom neuvěřitelně špatně jak psychicky, tak fyzicky. Kdybych nerezignoval, buď bych se zbláznil, nebo by mě zabili,“ říká Jakub.

Ohledně pochybných zakázek nakonec sice skutečně proběhl audit, který pochybení zjistil, kompromitovaní úředníci ale na svých postech zůstali nebo dokonce povýšili. Jakub to připisuje i tomu, že inspekce si od něj nevyzvedla veškerá podklady, která pro svá tvrzení nashromáždil. Obdobně dopadlo i šetření policie.

Následky nezkorumpovatelnosti si nese dodnes

„Stálo mě to spoustu prostředků a času, zaplatil jsem i svým zdravím, dodnes mám psychosomatické problémy,“ vypočítává Jakub cenu za svou nezkorumpovatelnost. Přišel i o osobní život, možnost dokončit doktorát, rok nemohl kvůli negativním referencím z ministerstva najít zaměstnání. Svou situaci přirovnává k tomu, když se vrátí vojáci z války a nejsou schopni se začlenit do většinové společnosti.

Případ přitom doposud není došetřen, jediným poškozeným tak paradoxně zůstává sám Jakub. Po svém vyhazovu byl navíc terčem obrovské demagogie. „Prohlásili o mně, že se oháním něčím, co se vůbec nepodepsalo, co bylo vypovězeno,“ říká. To, že řada pochybných smluv nebyla realizována jen díky Jakubově obrovskému úsilí, kdy k jejich vypovězení své kolegy dotlačil, už ministerstvo nezmiňuje. I přes tvrdou životní zkušenost si ale Jakub za svým jednáním stojí. „Člověk se nemá ohýbat. Jakmile se jednou ohnete, zkazíte sebe i své okolí,“ shrnuje svůj životní postoj Jakub, který svým jednáním nakonec ušetřil státu více než miliardu korun.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS