Ivana Mádrová: Aktivní Strašnice

Ivana Mádrová

„Lidé by si měli uvědomit, že jsme to byli především my sami, kdo dovolil zlodějům rozkrádat veřejný majetek ať už v regionálním, nebo celostátním měřítku.“

Text: Kristýna Malíková
Fotografie: Filip Fojtík
Publikováno 31. 1. 2013

Pro čtvrť, kde žije, pracuje s absolutním nasazením a pílí. Obyvatelé Strašnice jsou jí vděčni za aktivity, kterými přispívá k zachování kvality života této rozlehlé městské části, přesto však neztrácí potřebný nadhled. „Lidé by si měli uvědomit, že jsme to byli především my sami, kdo dovolil zlodějům rozkrádat veřejný majetek ať už v regionálním, nebo celostátním měřítku,“ shrnuje v širším kontextu současnou situaci nejen na Praze 10 Ivana Mádrová, předsedkyně spolku Útulné Strašnice.

Činnost spolku Útulné Strašnice se datuje k roku 2010. V té době se totiž vedení radnice Prahy 10 rozhodlo přestavět park u stanice metra Strašnická na takzvaný relaxační park. Pod tímto záhadným názvem se však neskrývalo nic než placené sportoviště. Ivana Mádrová, která spolku předsedá, se od té doby pravidelně účastní zasedání zastupitelstva a jak sama říká, pro spolek funguje především jako „watchdog“.

„Městská čtvrť by měla svým obyvatelům poskytovat komfort pohodlí a praktičnosti. Územní plán nelze měnit jen podle potřeb a přání lidmi volených zastupitelů, což si pravděpodobně mnoho z politiků neuvědomuje,“ říká předsedkyně sdružení.

Polyfunkční politika

Aktivita sdružení, která se započala právě díky snaze o záchranu parku u metra Strašnická, se k dnešnímu dni rozrostla. „Momentálně probíhá diskuze mezi námi a radnicí na téma takzvaného polyfunkčního centra. Opět jde o záměr, který jen poslouží radním a jejich spřáteleným firmám, nikoli občanům. Ti potřebují například školky,“ vypočítává Ivana Mádrová.

Polyfunkční centrum by mělo vzniknout zástavbou přidruženou přímo ke stanici. Plocha zástavby je vypočítána na 22 tisíc metrů čtverečních a společně s projektem nové budovy radnice, kterou si radní chtějí zřídit v bývalé škole, spolkne přibližně jednu miliardu korun. „Zastupitelé rozprodávají obecní majetek, aby na to centrum měli peníze. Potřeby lidí jsou však jinde,“ shrnuje předsedkyně sdružení.

Veřejný (ne)zájem

Ve Strašnicích žije mnoho starousedlíků a průměrem dosahuje čtvrť nejvyššího věku obyvatel v Praze. Peníze by se tak podle sdružení měly investovat spíše do sociálních projektů, než do blíže nespecifikovatelných center, jakým má být i ona polyfunkční budova. „Největší problém vidím v absolutní neinformovanosti lidí. Místní zpravodaj nikdo nečte a i kdyby četl, neplní úlohu informačního média,“ naráží Ivana Mádrová na fakt, že noviny slouží spíše jako reklamní propaganda vládnoucí politické strany.

„Zastupitelé na tu neinformovanost spoléhají. Mnoho z nich neplní svou funkci, pro kterou je lidé zvolili a jejich zájmy absolutně neprosazují. Dá se říci, že naše občanské sdružení plní funkci zastupitelstva více než oni sami. Jim po volbách vždy po slibech zůstane jen arogance,“ uzavírá Ivana Mádrová. Je jasné, že její práce pro Strašnice rozhodně nekončí.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS