František Šulgan: Valašský rytíř

František Šulgan

„Já tvrdím, že každý politik by měl mít nasazené troje brýle. První brýle tvoří peníze a ekonomika, druhé představují lidé a třetí pak životní prostředí.“

Text: Jana Strnadová
Fotografie: archiv F. Šulgana
Publikováno 4. 2. 2013

I dnešní doba potřebuje své rytíře. František Šulgan bojuje na poli ochrany životního prostředí férově a beze zbraně, ale o to zarputileji. Koneckonců právě za jeho vytrvalou angažovanost proti otevření dolu Frenštát mu byl v roce 2008 udělen titul „rytíř Valašského království“.

Ocenění za rozvoj regionální osvěty a environmentální výchovy

„Jako děti jsme nevěděli, že existují nějaké chráněné druhy. Základní pravidlo „Nezabiješ“ a „Nezničíš“ nás učili doma,“ vzpomíná František na prvopočátky svého vztahu k přírodě a životnímu prostředí. Vystudovaný geolog se věnuje environmentální výchově a osvětě již řadu let. Angažuje se v Českém svazu ochránců přírody, pod jehož záštitou založil v roce 1994 oddíl Mladých ochránců přírody Ledňáčci, který deset let vedl a jenž existuje dodnes. V roce 2007 získal spolu se svou čtyřčlennou rodinou, která je v oblasti ochrany životního prostředí rovněž aktivní, ocenění za rozvoj environmentální výchovy a osvěty ve Zlínském kraji.

Od roku 1992 pracuje František Šulgan jako samostatný odborný pracovník na Správě CHKO Beskydy. Kromě toho je i koordinátorem projektu ČSOP Ochrana velkých šelem v Beskydech a také jedním ze spoluzakladatelů občanského sdružení Zdravý Rožnov, které si klade za cíl především chránit přírodu a krajinu a podněcovat občany k účasti na veřejném dění.

Kauza Jurkovičova rozhledna

„Poslední angažovanost našeho sdružení se váže k případu Jurkovičovy rozhledny, kde jsme vystupovali jako účastníci řízení,“ vypráví František. Okolo správního řízení se objevovaly již od počátku jisté nesrovnalosti. Podle původního plánu se mělo pokácet pouze několik stromů. Na Karlově kopci však vyrostla nízká stavba obklopená stromy, o níž se začalo ironicky hovořit jako o Jurkovičově hvězdárně.  

„Blížil se začátek vegetačního období a rožnovská radnice tlačila na kácení dalších stromů, aby z rozhledny bylo vůbec vidět. Mysleli si, že když už rozhledna bude stát, tak jim to projde. My jsme se ale odvolali,“ popisuje František Šulgan další vývoj situace. Přestože se jim kácení podařilo na čas zastavit, už teď je jasné, že se jedná o nikdy nekončící příběh. Zatímco turisté vtipkují o zdejší kuriozní rozhledně v duchu společnosti Járy Cimrmana, František nahlíží na celou situaci velmi realisticky: „Postavit v lese nízkou rozhlednu znamená, že se bude kácet dál.“

Neustálé hledání kompromisů

František Šulgan nesbíral zkušenosti pouze v neziskové sféře, ale vstoupil také do místní politiky. Od roku 1998 působí v zastupitelstvu města Rožnov pod Radhoštěm a v letech 2002 až 2006 vykonával funkci místostarosty města. Má tedy možnost na problematiku ochrany životního prostředí nahlížet z několika různých stran. Této výhody si je sám velmi dobře vědom. „V každé té fázi jsem se musel přiučit něčemu novému o ochraně přírody. Je to o neustálém hledání kompromisů. Já tvrdím, že každý politik by měl mít nasazené troje brýle. První brýle tvoří peníze a ekonomika, druhé představují lidé a třetí pak životní prostředí. Když sundáme jedny brýle, tak je lépe vidět, ale není to správné,“ myslí si František.

V rámci svých aktivit pořádá František Šulgan také tematické výstavy a přednášky pro školy, kroužky či nevládní organizace. Tyto besedy se neomezují jen na Českou republiku – často vyjíždí i na Slovensko. „Co se týče oblasti environmentální osvěty, jsem rád za každý den. Tato činnost je strašně důležitá a neměla by nikdy přestat,“ míní přesvědčeně.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS