Arnošt Bednář: Občanské podněty

Arnošt Bednář

„Naším úkolem není podněty řešit. Pomáháme však dotvářet jejich formulace, zatřídíme je, vyvěsíme a na některé z nich kompetentní instituci upozorníme. Tento systém by měl napomoci zefektivnění komunikace občanů s politiky a úředníky.“

Text: Jana Strnadová
Fotografie: Ľuboš Šanoba
Publikováno 19. 2. 2013

Veliké myšlenky se většinou rodí nepozorovaně. Nápad vytvořit přehledný systém úkolů, které je potřeba splnit, vznikl v armádě za účelem zefektivnění práce jednoho motostřeleckého pluku. Projekt měl ale smůlu na špatné načasování – zardousila ho, společně s jeho autorem, sovětská okupace a následná normalizace. Arnošt Bednář však na svůj nápad nezanevřel, a tak dnes díky němu funguje na internetu národní databáze občanských podnětů (www.podnety.cz).

Kolébka národní databáze občanských podnětů

Myšlenka, ze které projekt občanských podnětů vychází, se zrodila již v roce 1968. V té době byl Arnošt Bednář zástupcem velitele pluku pro technické věci a staral se mimo jiné o provoz, údržbu a opravu techniky včetně zásobování. „Internetová národní databáze občanských podnětů (zkráceně NDOP) je vnučkou nařízení, kterým jsem skupině důstojníků zakázal užívat poznámkové bloky,“ vzpomíná pan Bednář a doplňuje: „Místo nich dostali papírové štítky s okrajovou perforací, tužku a na jednom ze štítků text legendy k očíslovaným otvorům. Podle ní se tečkami u očíslovaných otvorů snažili vyjádřit, jaké úkoly má kdo vykonat, aby zítra bylo lépe než dnes.“

Výhodou takového systému bylo to, že každý, kdo znal text legendy, si mohl velice rychle zjistit, kolik je kupříkladu aktuálně nepojízdných tanků a transportérů nebo jaké náhradní díly je potřeba zajistit. Sám pan Bednář zdůrazňuje, že jeho metoda prospěla jak stavu techniky, tak mezilidským vztahům na pracovišti, a že dnes se podobným systémům účasti občanů na řízení a správě říká „přímá demokracie“.

Vzdáleným cílem je stát bez podnětů

Online databáze občanských podnětů funguje na internetu od května 2004. Ve stejném roce vzniklo také občanské sdružení PODNĚTY.CZ, které databázi spravuje. Sdružení umožňuje spoluobčanům vkládat do databáze, umístěné na webových stránkách www.podnety.cz, konstruktivní návrhy k nápravě vadného stavu v jejich obci, městě či regionu. Speciální filtr pak z velkého množství podnětů vyhledá ten, jehož řešení je efektivní.

„Naším úkolem není podněty řešit,“ vysvětluje pan Bednář. „Pomáháme však dotvářet jejich formulace, zatřídíme je, vyvěsíme a na některé z nich kompetentní instituci upozorníme,“ doplňuje. „Tento systém by měl napomoci zefektivnění komunikace občanů s politiky a úředníky,“ objasňuje Arnošt Bednář hlavní účel projektu a dodává, že vzdáleným cílem sdružení je „obec a stát téměř bez podnětů“, kde vše funguje tak, jak má.

Finančních prostředků se sdružení dočká zřídka

Na otázku, jak veřejnost projekt podnětů přijala a nakolik se do něj aktivně zapojuje, Arnošt Bednář upřímně odpovídá: „Nadšení opadává, když lidé zjistí, že u nás se příliš nediskutuje. Buď máš podnět a umíš ho napsat tak, aby nebyl v příkrém rozporu s definicí (tzn. Podnět musí být velmi stručný, srozumitelný, konstruktivní, mravně nezávadný, uskutečnitelný přátelský pokyn k nápravě stavu, za který spoluobčanům odpovídá politik či vedoucí instituce veřejné služby.), nebo přemýšlej dál.“

Přestože občanské sdružení PODNĚTY.CZ poskytuje obcím i jednotlivcům služby už několik let zcela zdarma, finančních příspěvků se dočkají spíše zřídka. „Naše sdružení je velmi chudé,“ posteskne si pan Bednář, který ve sdružení figuruje jako předseda. „Za osm roků dorazilo na náš účet jen asi 16 tisíc a dárci jsou – s jedinou výjimkou – členové sdružení,“ vypočítává.

Ani tento fakt mu však nebrání vrhat se do práce s nadšením, které je u člověka, jenž pomalu vkračuje do osmé dekády svého života, více než obdivuhodné. „Vždycky mám dobrý pocit, když se mi podaří obyčejným lidem usnadnit práci anebo zlepšit jejich postavení ve společnosti. Teď ale pracuji i proto, aby mi mozek předčasně nezakrněl,“ přiznává Arnošt Bednář s úsměvem.

Hlasování již bylo uzavřeno.

Přečti si i další příběhy

projdi si všechny
Miroslav Šuta
Miroslav Šuta

Dioxiny z Neratovic

Vladimír Burda
Vladimír Burda

Vzduch pro Radvanice

Jan Skalík
Jan Skalík

Divočina musí přežít

Dana Kudová
Dana Kudová

Psychiatrie nepomáhá

Tomáš Hnetila
Tomáš Hnetila

Za plzeňská práva

 

Newsletter

Chceš být v obraze? Dostávej zprávy z Ligy.

Nebo pomocí

RSS